Hej. Mieliście może taki przypadek, że wnioskodawca podał wam we wniosku mniejszą liczbę osób czego nie chce potwierdzić zarządca? Pani podała, że mieszka sama z mężem a według zarządcy mieszka jeszcze z nimi syn, który według wnioskodawcy prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Co zrobilibyście w takiej sytuacji? Oświadczenie od wnioskodawcy o prowadzeniu przez syna odrębnego gospodarstwa wystarczy skoro zarządca we wniosku wpisał 3 osoby, bo za tyle osób płacą śmieci? Będę wdzięczna za pomoc.
w takim przypadku należy przeprowadzić wywiad środowiskowy
fakt...że wnioskodawca określa liczbę osób na wniosku i w deklaracji natomiast...jeśli już sa 3 osoby to należy przeprowadzić wywiad...oddzielne gospodarstwo syn prowadzi? a umowę najmu ma? a ile płaci za lokal? należy to określić
zgodnie z art 4 udm
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach, o których mowa w art. 2 ust. 3.
oświadczenia mogą sobie pisać...ale sprawdzić nalezy i to koniecznie, bo wtedy należy przeliczyć powierzchnię mieszkania jaką zajmuje wnioskodawca i wydatki do tej powierzchni...choć bardzo to naciągane..
część teksty z komentarza w lex...ale podobna sytuacja:
"W niniejszym przypadku obowiązek ustalenia liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego ciąży na organie prowadzącym postępowanie. Podstawowym środkiem dowodowym w tym zakresie jest wywiad środowiskowy. W wyniku tego wywiadu organ winien ustalić, jakie osoby zamieszkują i gospodarują wspólnie z wnioskodawczynią oraz wywodzą od niej swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu. Jeżeli ustalenia dokonane w trakcie wywiadu środowiskowego okażą się niewystarczające, organ może skorzystać z rozwiązania przewidzianego w art. 7 ust. 13 u.d.m. Z pytania wynika, że oświadczenie o prowadzeniu odrębnego gospodarstwa domowego złożyło trzech dorosłych synów wnioskodawczyni, a więc jako członkowie jej rodziny mogą oni wywodzić swój tytuł do zamieszkiwania w lokalu na podstawie regulacji prawnorodzinnych. Wydaje się, że skoro zamieszkują oni wraz z wnioskodawczynią, która ponosi pełne koszty utrzymania lokalu, to trudno uznać, aby prowadzili oni odrębne od wnioskodawczyni gospodarstwo domowe. Z pytania nie wynika bowiem, jakie okoliczności, poza złożeniem przez nich stosownych oświadczeń, miałyby przemawiać za przyjęciem, że prowadzą oni odrębne gospodarstwo domowe. Rozstrzygnięcie w tym zakresie należy jednak do właściwego organu i winno ono zostać poprzedzone przeprowadzeniem szczegółowego postępowania dowodowego."
W orzecznictwie podkreśla się, że na gruncie art. 4 u.d.m., kryteriami uznania osoby za członka gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o dodatek mieszkaniowy jest stałość zamieszkiwania i gospodarowania przez tę osobę razem z osobą ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy i wywodzenie prawa do zamieszkiwania w lokalu z prawa osoby ubiegającej się o dodatek mieszkaniowy (tak wyrok WSA w Krakowie z 14.02.2020 r., III SA/Kr 844/19, LEX nr 2784930).
Złożenie oświadczenia o prowadzeniu odrębnego gospodarstwa domowego - niezależnie od stanu rzeczywistego - nie może być traktowane jako środek do uzyskania wyższego świadczenia, nawet jeżeli taka możliwość zachodziłaby w przypadku uznania danej osoby za samotnie gospodarującą (tak wyrok WSA w Rzeszowie z 18.11.2021 r., II SA/Rz 1181/21, LEX nr 3305013).
O tym zatem, kogo należy uznać za członka "gospodarstwa domowego", każdorazowo decydować będzie konkretny stan faktyczny, a organ prowadzący postępowanie administracyjne w sprawie, gdzie konieczne jest ustalenie ilości osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, musi dokonać niezbędnych ustaleń (tak wyrok WSA w Bydgoszczy z 24.04.2019 r., II SA/Bd 197/19, LEX nr 2700505).