Czy ma znaczenie jakie alimenty są odliczane od dochodu do rodzinnego? Chodzi mi o to, że pan nie płaci osobiście, ma potracenia przez komornika, czy mogę to odliczyć jeśli przedstawi zaświadczenie za 2022 rok od komornika ile było przekazanych alimentów?
„-Puchatku? -Tak Prosiaczku? -Nic- powiedział Prosiaczek biorąc Puchatka za łapkę - Chciałem się tylko upewnić, że jesteś.”
Alimenty potrącane z wynagrodzenia w ramach prowadzonej przez komornika egzekucji podlegają odliczeniu od dochodu rodziny wnioskującej o przyznanie zasiłku rodzinnego. Odliczeniu podlega tylko kwota alimentów faktycznie zapłaconych z pominięciem kosztów egzekucyjnych.
UZASADNIENIE
W świetle definicji dochodu zawartej w przepisach ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych - dalej u.ś.r., tj. w art. 3 pkt 1 lit. a u.ś.r., w treści którego sformułowano zasadę, że od dochodu odlicza się kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób - nie ma znaczenia, jakie alimenty i w jaki sposób są świadczone na rzecz innych osób. Należy zauważyć, że powyższe przepisy, nie definiują pojęcia alimentów, a w szczególności, nie wyjaśniają, czy ich świadczenie ma być dobrowolne, czy mają to być alimenty bieżące, czy też uiszczane w wyniku egzekucji komorniczej. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że istotę obowiązku alimentacyjnego określa przepis art. 128 ustawy z 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który definiuje ten obowiązek, jako dostarczanie środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Treść tych przepisów operuje ogólnym sformułowaniem "kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób". Ustawodawca nie wskazuje zatem w tym miejscu, że mają to być wyłącznie alimenty świadczone dobrowolnie, lecz świadczone, czyli faktycznie płacone. Wobec powyższego, odliczenie od dochodu kwoty alimentów, które są świadczone na rzecz innych osób, dotyczy zarówno alimentów płaconych dobrowolnie, jak i świadczonych w wyniku egzekucji komorniczej, bowiem każde alimenty świadczone na rzecz innych osób, pomniejszają dochód wnioskujących o przyznanie świadczeń. Pamiętać jednak należy, że odliczeniu na podstawie art. 3 ust. 1 u.ś.r., podlega wyłącznie kwota faktycznie uiszczona przez zobowiązanego na rzecz dzieci z tytułu alimentów, natomiast odliczeniu nie podlegają koszty związane z ich egzekucją, tj. koszty komornika.
Ale żeby odliczyć alimenty to musi być wyrok czy ugoda, że osoba jest zobowiązana? Nie umiem tego znaleźć w przepisach
Pan twierdzi, że płaci alimenty dobrowolne, ma wpłaty ale nie ma dokumentu, że musi to robić? Chce zeby mu te alimenty odliczyć od dochodu.