Napisano: 23 lip 2010, 22:18
Osobiście uważam, że to bez sensu z odmową bo tylko robisz sobie dodatkową robotę jeżeli się odwołają... No ale jak nie możesz przekonać dyrekcji to może takie coś? znalazłam na forum i trochę przerobiłam. Oczywiście wyślij im zawiadomienie o wszczęciu postępowania. A o jakie SKO chodzłoby...?
W dniu .... złożył Pan wniosek o przynanie pomocy finansowej w postaci zasiłku okresowego. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego i zebranych w sprawie dokumentów wynika, że prowadzi Pan wspólne gospodarstwo domowe z ...................................... Dochód rodziny stanowi ..................... w kwocie oraz ...... w kwocie ............. Łączny dochód Pana rodziny ustalony zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawyo pomocy społecznej wynosi .............. zł co stanowi w przeliczeniu na osobę kwotę .............. i nie przekracza kryterium dochodowego na osobę zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, wynoszącego 351 zł. Jednocześnie występuje okoliczność wymieniona w art. 7 w/w ustawy, tj. ...................
W świetle powyższych ustaleń spełnia Pan przesłanki określone w art. 8 ust. 3 do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, oczekuje na przyznanie zasiłku okresowego.
Zgodnie z art. 38 ust.1 pkt. 2 rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny przysługuje zasiłek okresowy, w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego.
W przypadku rodziny zasiłek okresowy ustala się do wysokości różnicy między kryterium dochodowym rodziny, a dochodem tej rodziny /art. 38 ust. 2 pkt. 2/, jednakże z uwagi na bardzo ograniczoną ilość środków finansowych, tut. Ośrodek nie jest w stanie zrealizować wypłaty powyższego świadczenia.
Przyznawanie i wypłacanie zasiłków okresowych należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Jednakże w 2008r. i 2009r. gminy otrzymają dotację celową z budżetu państwa na pokrycie wydatków na zasiłki okresowe, pozwalające na realizację zasiłków okresowych w minimalnej wysokości.
Art. 147 ust. 3 pkt. 2 stanowi, że w 2008r. i 2009r. minimalna wysokość zasiłku okresowego w przypadku rodziny wynosi 50% różnicy między kryterium dochodowym rodziny, a dochodem tej rodziny. Art. 38 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej określa, że Rada Gminy w drodze uchwały może podwyższyć minimalne kwoty zasiłku okresowego; co oznacza, że zabezpieczy środki finansowe na ich realizację z budżetu gminy. Taka uchwała nie została podjęta przez tutejszą Radę Gminy, w związku z czym przyznawane są zasiłki okresowe w wysokościach określonych w ustawie tj. 50%.
Biorąc powyżesz pod uwagę orzeczono jak w sentencji.