Odpłatność za DPS - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 12 sty 2022, 9:58

Proszę o pomoc w sprawie odpłatności za DPS. Dochód podopiecznego jest niższy niż przy poprzedniej odpłatności, różnica nie przekracza 10 % kryterium, jednak jeśli jego odpłatność wyliczoną na podstawie poprzedniego dochodu pozostawimy bez zmian przekroczy 70% jego obecnego dochodu.Co zrobić? Zostawić czy zmienić zgodnie z obecnym dochodem?
AsikŚw
Praktykant
Posty: 19
Od: 20 lip 2017, 18:18
Zajmuję się: ŚW


Napisano: 12 sty 2022, 12:27

Zgodnie z art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.) - opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnosi mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu oraz małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103, jeżeli ich dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie. Są to ustawowe ograniczenia ochronne, zabezpieczające osoby zobowiązane do wnoszenia opłat za DPS i ten przepis jest nadrzędny w stosunku do innych.

Podobnie jak kryterium dochodowe w pomocy społecznej, które jest nadrzędne w stosunku do innych przepisów ustalających wysokość świadczeń i wyznacza ścisłą granicę w przypadku prawa do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Bo przypuśćmy, że jeżeli np. osobie pobierającej zasiłek stały, dochód zmieni się nieznacznie (mniej niż 10% wg art. 106 ust. 3a ustawy), ale przekroczy kryterium, to świadczenie już nie będzie przysługiwało.

„Powołany przepis ustawy o pomocy społecznej stanowi bowiem, że mieszkaniec domu (przedstawiciel ustawowy małoletniego mieszkańca) ponosi odpłatność w wysokości nie większej niż 70% swojego dochodu (dochodu małoletniego dziecka). Przepis ma funkcję ochronną. Nie pozwala na bezwzględne żądanie całości opłaty od mieszkańca, którego dochody własne odbiegają od średniego kosztu utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej.” (Tak: Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30.05.2017 r., sygn. akt: II SA/Bk 259/17, publ. CBOSA)

„Organ ustala odpłatność w drodze decyzji, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających zarówno z art. 61 ust. 2 pkt 2, jak i wynikających z art. 103 ust. 2 u.p.s.” (Tak: Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26.01.2021 r., sybn. Akt: II SA/Lu 722/20, publ. CBOSA).

Dlatego w przypadku zmiany dochodu mieszkańca DPS, jeżeli jego odpłatność w tym momencie przekracza 70% obecnego dochodu, to decyzję należy bezwzględnie zmienić i zgodnie warunkiem granicznym określonym w art. 61 ust 2 pkt 1 ustawy – ponownie ustalić na poziomie nie większym niż 70% bieżącego dochodu.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Prośby o porady na PRIV pozostawiam bez rozpoznania. Masz zagwozdkę? PISZ NA FORUM!!!
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1262
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x