Ostatnio wpłynał do nas wniosek o wypłate wynagrodzenia dla opiekuna osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Z dokumentów wynika, ze opiekun sprawuje swoja funkcję od 2007 roku(zaświadczenie o przyrzeczeniu), a ta całkowicie ubezwłasnowolniona osoba w tym okresie ubezwłasnowolnienia pobierała na siebie ZP i jak jej sie orzeczenie skończyło w 2013 r.to kolejny raz sama na siebie składała wniosek o ZP w naszym GOPS w 2012 r. W tych starych wnioskach nie ma info o opiekunie prawnym, co ja mam teraz zrobić? Czy tu beda jakies zwroty?
W przypadku przyznawania świadczeń stroną jest ubezwłasnowolniony, a opiekun prawny jest jego reprezentantem i może w jego imieniu zmieniać konto. Gdyż pomimo, że osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma zdolności do czynności prawnych, ma zdolność prawną i dlatego też może być stroną postępowania administracyjnego, ale musi być reprezentowana przez opiekuna. Obawiam się, że w Twoim przypadku należałoby wznowić postępowanie zgodnie z art. 145.1.5 Kpa, następnie wezwać opiekuna prawnego do podpisania wniosku złożonego przez ubezwłasnowolnionego, bo czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych jest nieważna i wydać decyzję odmawiającą uchylenia decyzji, bo przesłanki do przyznania świadczenia były spełnione, tylko postępowanie było wszczęte przez osobę, która tego nie mogła dokonać.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus