Opiekun tymczasowy - zasiłek rodzinny czy się należy? - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 23 kwie 2022, 6:52

Czy waszym zdaniem osobie, która została ustanowiona opiekunem tymczasowym przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami? Stanowiska są różne i już się w tym gubię.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.) - dalej ustawa, małoletniego obywatela Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osób dorosłych odpowiedzialnych za niego zgodnie z prawem obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentuje oraz sprawuje pieczę nad jego osobą i majątkiem opiekun tymczasowy.

Ustawa nie stawia szczególnych warunków odnośnie opiekuna tymczasowego. Wskazuje jedynie, że ustanowienie takiej opieki jest możliwe wyłącznie w stosunku do małoletniego obywatela Ukrainy, o którym mowa w art. 1 ust. 1 ustawy (czyli przybyłemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy, obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615) – dalej u.ś.r., odpowiednio na zasadach i w trybie określonych w tych przepisach, z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Szczególne zasady określają kolejne ustępy art. 26 ustawy.

Z art. 26 ust. 4 ustawy, wynika, że przysługujące na dziecko świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 (chodzi o świadczenia rodzinne), z wyłączeniem świadczenia rodzicielskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, oraz świadczenia lub dofinansowanie, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 5, przysługują także opiekunowi tymczasowemu, o którym mowa w art. 25. Ustalając prawo do świadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przepisy art. 5 ust. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stosuje się odpowiednio.

Jest to przepis szczególny (także w stosunku do art. 26 ust. 1 ustawy), który określa warunki przyznania świadczeń rodzinnych opiekunowi tymczasowemu.

Świadczenia rodzinne dla opiekuna należy przyznać na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy.

Osoba ta (jako opiekun tymczasowy) nie mieści się w żadnej kategorii osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z art. 4 ust. 2 u.ś.r., w myśl którego prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;

2) opiekunowi faktycznemu dziecka;

3) osobie uczącej się.


Nie może zatem przyznać zasiłku rodzinnego, mimo że spełnia warunki z art. 1 ust. 2 pkt 2 u.ś.r.

Czy wy również zgadzacie się z tym stanowiskiem, że zasiłek rodzinny się nie należy?
heymiss
Praktykant
Posty: 4
Od: 23 kwie 2022, 6:46
Zajmuję się: ZR


Napisano: 25 kwie 2022, 7:08

Jak sam/a napisałaś jest to przepis szczególny, który rozszerza katalog osób, które mogą się ubiegać o zasiłek rodzinny. Tak samo jest z przepisami Covidowymi i np. obniżeniem wynagrodzenia. W ustawie o świadczeniach rodzinnych nie ma tego przepisu w utracie ale stosujesz ją na podstawie przepisu szczególnego.

Masz też wyjaśnienia Ministerstwa na https://www.gov.pl/attachment/9399b7ba- ... 06442e1198

Str. 3 pkt 3.
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6188
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x