opinia o rodzinie - o której nie mamy opinii

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 29 cze 2020, 13:24

Sąd przesyła do naszego OPS prośbę o opinię o kandydatach na rodzinę zastępczą. Powołują się na k.p.c - Art.579(2).§1.pkt 1 " Sąd zasięga opinii właściwego ośrodka pomocy społecznej, organizatora pieczy zastępczej..."
A więc ok - sąd może zasięgać naszej opinii - ale co w sytuacji kiedy nie znamy tej rodziny i nie mamy o niej opinii? Czy musimy zrobić takie rozeznanie? Tego już w k.p.c nie ma.
Xman
Referent
Posty: 348
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 29 cze 2020, 15:03

Kontakt z rodziną, zbieramy dane - tyle co nam sami powiedzą, przepisujemy to w pismo łącznie z dopiskiem, że rodzina nie korzysta z ops na podstawie uops a informacje które przekazujemy są na podstawie zapowiedzianej i jednorazowej wizyty.
Krótki kaszel.
Nie piszemy, że według nas rodzina się nadaje bądź nie.....
Zwrotów do tej pory nie mieliśmy ;)
malinkka
Stażysta
Posty: 99
Od: 28 gru 2018, 10:20
Zajmuję się: PS

Napisano: 30 cze 2020, 7:37

Żadnego kontaktu z rodziną, ponieważ sąd ma od tego kuratorów. Piszemy że nie korzysta w/w rodzina z pomocy tut. ośrodka i nie posiadamy o niej żadnych inf.
kasiagops12
Praktykant
Posty: 24
Od: 16 lip 2018, 13:30
Zajmuję się: pracą socjalną

Napisano: 30 cze 2020, 8:42

Napisaliśmy do Sądu, że nie posiadamy danych o rodzinie. Sąd napisał nam, że naszym obowiązkiem jest ich pozyskanie i sformułowanie opinii.
Tego już w podanym przepisie nie ma - więc.. powinniśmy czy nie powinniśmy?
Xman
Referent
Posty: 348
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 01 lip 2020, 15:15

Powinniście. Pisząc na szybko Xman – dużo pracy przed Tobą. Nie trzymaj się ściśle tego jednego przepisu, choć miło ze strony Sądu, że go wskazał, bo nie musiał. Spójrz szerzej na sprawę. Tak dla porządku:
1) Sąd ma rację i skoro w art. 579(2) Kpc jest napisane, że zasięga opinii ośrodka (obligatoryjnie), to Sąd ma tę opinie dostać - bez względu na to czy ta rodzina jest Wam znana, czy też nie. Jak nie znasz, to poznasz ;)
2) Sąd jest gospodarzem postępowania i wywodzi swoje uprawnienia nie tylko z Kpc, ale też choćby ustawy o ustroju sądów powszechnych, KRiO czy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, aktów wykonawczych, innych zasad prawnych i nie potrzebuje uzasadniać Wam swoich działań ani wskazywać podstawy prawnej. „Iura novit curia” i nie musi tego udowadniać. Sąd może też Was ukarać grzywną za niesubordynację… :shock:
3) Wraz z pismem z Sądu powzięliście przecież informację o dziecku z rodziny dysfunkcyjnej, wymagającym opieki lub już umieszczonym w pieczy. Jeżeli ta rodzina mieszka na Waszym terenie, to zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej trzeba przeprowadzić w tej rodzinie wywiad środowiskowy i ew. przydzielić asystenta. I macie też obowiązek monitorowania sytuacji tego dziecka, na podstawie art. 179 pkt 7 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy.

Choćby powyższe argumenty (a jest tego więcej) są już wystarczające, żeby zainteresować się tym dzieckiem, rodziną biologiczną (jeżeli są na Waszym terenie) i rodziną zastępczą oraz sporządzić opinię dla Sądu. Potem dojdą jeszcze inne sprawy - w tym ten nieszczęsny PCPR oczywiście… :( Powodzenia 8-)
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 566
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 02 lip 2020, 9:06

Dziękuję za wyczerpującą (w tym dobrym słowa znaczeniu) odpowiedź.
Nie pamiętam kiedy byłem na jakimś porządnym szkoleniu więc moje wiadomości dotyczą tego co pamiętam z "kiedyś" lub doczytam - często właśnie tu na forum.
Skąd się wzięły moje wątpliwości:
1) To właśnie na jakimś szkoleniu uczono nas, ze odpisuje się innym instytucjom jeśli mają prawo do danych a my mamy te dane (bez ich zdobywania). Nasz Inspektor Ochrony Danych z tego co wiem podziela ten pogląd.
2)Zgadza się - Sąd jest prawem więc nie musi uzasadniać swoich wniosków - chociaż spotkałem się też z poglądem, że właśnie tym bardziej powinien dawać przykład i wskazywać podstawy prawne. W tym przypadku akurat podał art. z k.p.c
3) Tak, o tym pamiętam. W naszym przypadku rodzina biologiczna jest z innego terenu.
Xman
Referent
Posty: 348
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny