1. Konta bilansowe – salda tych kont na konie okresu wykazuje się w bilansie. Ich podstawowym zadaniem jest określenie stanu i zmian aktywów i pasywów.
2. Konta wynikowe – służą do ewidencji operacji wynikowych związanych z osiąganiem zysku lub ponoszeniem strat.
3. Konta pozabilansowe – służą do ewidencji specjalnie wyodrębnionych określonych operacji. Ewidencja na tych kontach może odbywać się bez zachowania zasady podwójnego zapisu.
4. Konta korygujące – mają one charakter kont pomocniczych do kont bilansowych i dlatego występują one tylko wówczas, gdy dokonuje się ewidencji na koncie bilansowym (podstawowym). Na koniec okresu saldo konta korygującego zwiększa lub zmniejsza saldo konta bilansowego (podstawowego).
5. Konta rozliczeniowe – na koniec okresu nie wykazują sald, gdyż w ciągu okresu następuje rozliczenie zmian ujmowanych na tych kontach.
...a zatem skoro na koniec okresu saldo konta korygującego zwiększa lub zmniejsza saldo konta podstawowego....to dekretacja o której pisze niedouk bdmb jest niemożliwa, bo salda nie ma


A jeśliby ten niedouk bdmb doczytał dokładnie i ciut pomyślał, choć on chyba tylko potrafi kopiuj-wklej, to oczywiste jest, że jak dłużnik wpłaci to księgujemy na 760.
Jakby ten niedouk przeczytał to co napisałem na schemacie to może zauważyłby, że jest tan napisane, cytuję:
(Ze względu na brak miejsca na schemacie nie uwzględniono księgowań dot. m.in. kosztów postępowania, przypadków, o których mowa w art. 35c ustawy o rachunkowości, a także kont pozabilansowych i zaangażowania).
Oj bdmb...ogarnij się wreszcie...