Pisaliście odmowę SZO żony na męża?
Re: Pisaliście odmowę SZO żony na męża?
a dlaczego, niespelnione warunki - brak rezygnacji czy dochod?
Re: Pisaliście odmowę SZO żony na męża?
DECYZJA ZRODZ................
Na podstawie art. 104, art. 130 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z póź.zm.) w związku z art.2 ustawy z dnia 17.X.2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.z 18.XII.2008) oraz art.33 ust. 1, ust. 2, art. 5 ust. 1, 2 art. 16 a, art. 20 ust. 3, art. 24, art. 26 , Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. 2006 r. Nr 139 poz. 992 z późniejszymi zmianami ) , oraz Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne ( Dz.U. z 03.01.2013 r. poz.3 ) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10-08-2012 r. w sprawie wysokości dochodu albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U nr 161 z 24-08-2012 roku poz. 959), Upoważnienia …... dla Kierownika.......... do wydawania decyzji administracyjnych, po rozpatrzeniu wniosku Nr ZRODZ................ złożonego dnia 2013-05-24 , przez …..............
ORZEKAM
odmówić Pani świadczenia w formie:
1. specjalny zasiłek opiekuńczy, wnioskowanego na .
Powodem odmowy jest: W związku z negatywną przesłanką zawartą w art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
UZASADNIENIE
W dniu …... roku złożyła Pani wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad matką …......
Warunki nabywania świadczeń rodzinnych określa ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 roku.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r.- Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz.U z 2012 roku poz.788) ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 623,00 zł.
Ośrodek Pomocy Społecznej ustalił, że :
1. Pani........ orzeczeniem z dnia..... roku nr …........ została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności - na stałe. Niepełnosprawność istnieje od - …... roku ( pkt. IV orzeczenia). Ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od ….... roku ( pkt. V orzeczenia).
2. Pani …...... jest osobą rozwiedzioną ( sygn akt ….. z dnia ….... r. Sądu Wojewódzkiego w ….........)
3. Pani ….......pobiera emeryturę z ZUS w kwocie: …....zł netto oraz zasiłek pielęgnacyjny w kwocie: ….........
4. Pani …...... nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych. Do czerwca 2013 roku pobiera świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad chorą matką.
5. Z oświadczenia z dnia …... roku wynika, że ostatnio w stosunku pracy pozostawała Pani w okresie od …...... r. do ….... roku. Następnie pobierała Pani rentę chorobową z ZUS w okresie od …..... r. do …... r. W okresie od …... roku do …... roku była Pani zarejestrowana w PUP jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. W dniu ….. złożyła wniosek w tut. OPS na świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane od dnia 14 września 2010 roku. ( decyzja nr ZROD.....z dnia ….. r. )
Warunkiem otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego jest:
- rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- posiadanie przez osobę wymagająca opieki znacznego stopnia niepełnosprawności, bądź orzeczenia ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej - opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w ….... jest zmuszony odmówić przyznania Pani specjalnego zasiłku opiekuńczego z uwagi na to, że nie spełnia Pani obligatoryjnej przesłanki nadanej brzmieniem niniejszej ustawy tzn. zrezygnowała Pani z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wcześniej niż z zaliczeniem matki do znacznego stopnia niepełnosprawności. Ostatnio w stosunku pracy pozostawała Pani do ….. roku ( Świadectwo pracy w załączeniu.) Matka orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności posiada od dnia …... . Z orzeczenia o niepełnosprawności wynika, że niepełnosprawność istnieje od ….. roku, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od ….. roku, a stosunek pracy ustał …. roku.
Zgodnie z art. 3 pkt.22 ustawy o świadczeniach rodzinnych, przez zatrudnienie lub inną pracę zarobkową rozumie się wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenia usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z rodzinnego wywiadu środowiskowego wynika, że spełniacie Państwo kryterium dochodowe do przyznania w/w świadczenia, jednak nie spełnia Pani przesłanki odnośnie rezygnacji z zatrudnienia bezpośrednio przed ubieganiem się o świadczenie z tytułu opieki nad chorą matką.
W związku z tym, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między rezygnacją z zatrudnienia, a zaliczeniem matki do znacznego stopnia niepełnosprawności orzeczono jak w sentencji.
POUCZENIE
Zgodnie z art. 25 w/w Ustawy w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych jest Pan/Pani obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym tut. organ.
Zgodnie z art. 30 w/w Ustawy osoba, która nienależnie pobrała świadczenie, jest obowiązana do ich zwrotu.
Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w …. za pośrednictwem tutejszej Instytucji w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Ps. SKO utrzymuje nam wszystkie odmowy w mocy.
Oprócz Pisaliście odmowę SZO żony na męża? - Wzory pism przeczytaj również:
FA wzór pisma do sądu o przedłużenie terminu
wzór pisam do ZUS proszę
kontrakt socjalny
wzór wezwania
wzór decyzji odmownej na SZO-rolnik
koordynacja
przyznająca szo
wywiady alimentacyjne
podstawa pr i uzasadnienie decyzji na świadczenie piel. od lipca 2013r.
dps
decyzja na dożywianie
dot.decyzji na dożywianie
Wzrór na 200 od 01.07.2013
sprawozdanie jednorazowe
Wyg. dec. przyznająca prawo do św. opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych
SP robiliście juz decyzję