Chciałabym dowiedzieć się, czy po przyznaniu zasiłku stałego na dwa lata MOPS rzeczywiście ma prawo wymagać copółrocznego wniosku o przedłużenie świadczenia wraz z osobistym odbiorem decyzji. Zdziwiła mnie ta kwestia w urzędzie miejskim i troszkę dopatruję się nadużyć.
Co pół roku pracownik socjalny odwiedza klienta i przeprowadza wywiad w celu aktualizacji jego sytuacji. Jeśli nic się w dochodach nie zmienia czy też w innych kwestiach, mających wpływ na wypłatę zasiłku, to na tym się kończą działania MOPS.
Więc pracownik powinien pojawić się w domu świadczeniobiorcy, a nie wzywać go do MOPSu?
Chodzi o zasiłek stały związany z decyzją o niepełnosprawności na właśnie dwa lata.
Rozumiem, że ewentualne wnioski i oświadczenia powinny mieć miejsce dopiero podczas aktualizacji wywiadu środowiskowego w domu klienta? Nie jest czasem tak, że owy wywiad zostanie przeprowadzony po dostarczeniu do MOPSu podania o kontynuację świadczenia?
Może klarowniej ujmę to pytaniem: która ze stron musi podjąć pierwszą inicjatywę (czyli zatelefonować lub odwiedzić) w sprawie aktualizacji zasiłku stałego?
Jeżeli zasiłek stały został przyznany na dwa lata, to pracownik socjalny ma obowiązek co pół roku przeprowadzić aktualizację w domu klienta (bez składania przez niego jakiegokolwiek wniosku).
Dopiero jak upłyną te dwa lata i będzie nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to wtedy klient powinien złożyć nowy wniosek.
Jesli masz wydaną decyzję na dwa lata, to co pół roku w Twoim domu powinien pojawić się pracownik socjalny i przeprowadzić z Tobą wywiad aktualizujący Twoją sytuację . Nie pisze się wtedy żadnych wniosków ( w takcie tej wizyty) , chyba że w tym czasie zechcesz skorzystać jeszcze z dodatkowej pomocy. Wszystkie działania w tej sprawie leżą po stronie pracownika socjalnego. Gdyby w czasie pobierania zasiłku Twoja sytuacja finansowa, rodzinna uległa zmianie, to masz obowiązek o tym powiadomić swojego pracownika socjalnego.
Dziękuję Paniom za obszerne informacje. Aż przykro stwierdzić, że pracownik socjalny postępuje nieuczciwie. Skonfrontuję MOPS z posiadaną wiedzą. Serdeczne pozdrowienia!