Pismo z ROPS że nie zachodzi koordynacja - Świadczenie Wychowawcze (500+)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 10 lis 2017, 8:47

Mam pytanie przyszła mi wiadomość zwrotna z ROPS, że nie zachodzi koordynacja i że jestem właściwym organem do wydania decyzji, ale ostatnie zdanie brzmi że wnioskodawczyni wraz z dwójką na troje dzieci przebywa poza granicami państwa. Wniosek złożony tylko na to jedno dziecko co mieszka w Polsce i jest pod opieką dziadków. Dziadkowie reprezentują matkę we wszystkich sprawach urzędowych (akt notarialny, czy jak to się nazywa). Pomóżcie, bo babeczka mocno krzycząca. Jak odmowa to na co się powołać.. I czy ktoś miał już taki przypadek, na pewno się odwoła do SKO.
paulaaa
Stażysta
Posty: 130
Od: 30 cze 2017, 8:04
Zajmuję się: SR


Napisano: 10 lis 2017, 9:41

odmowa art 1 ust. 3
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10761
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 15 lis 2017, 12:39

mam pytanie, czy ktoś miał już taką sytuację, i osoba odwołała się do SKO??
paulaaa
Stażysta
Posty: 130
Od: 30 cze 2017, 8:04
Zajmuję się: SR

Napisano: 15 lis 2017, 13:29

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku
z dnia 18 maja 2016 r. SKO Gd/1902/16

Skarżąca mieszka ze swoimi dziećmi i pracuje na terenie Niemiec, dlatego też w ocenie Kolegium stosownie do treści art. 11 ust. 1 i ust. 3 lit. a rozporządzenia nr 883/2004 podlega ustawodawstwu tego państwa i wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych powinna odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa tego państwa.

Należy też podkreślić, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zbiegiem prawa do świadczeń, o którym mowa w art. 68 rozporządzenia nr 883/2004. Skarżąca zamieszkuje ze swoimi dziećmi na terenie Niemiec i nie ubiega się o świadczenia dla członków rodziny, którzy zamieszkują w innym państwie członkowskim.

Prawa skarżącej do ubiegania się o świadczenie wychowawcze nie można również wywieść z art. 60 ust. 1 zd. 2 rozporządzenia nr 987/2009. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy osoba uprawniona do ubiegania się o świadczenia nie wykonuje swego prawa, instytucja właściwa państwa członkowskiego, którego ustawodawstwo ma zastosowanie, uwzględnia wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych złożony przez drugiego rodzica, osobę traktowaną jak rodzic lub przez osobę lub instytucję występującą jako opiekun dziecka lub dzieci.

Jednakże w przedmiotowej sprawie ojciec dzieci wnioskodawczyni nie jest uprawniony do ubiegania się świadczenie wychowawcze, albowiem - jak wynika z treści art. 5 ust. 1 u.p.p.w. - przysługuje ono jedynie na dziecko w rodzinie i w sytuacji, gdy dzieci skarżącej wspólnie z nią zamieszkują, stanowią rodzinę ze skarżącą w rozumieniu art. 2 pkt 16 u.p.p.w., a nie z ich ojcem. Należy podkreślić, że ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przewiduje możliwości zaliczania dziecka do członków rodzin obu rozwiedzionych rodziców, z wyjątkiem opieki naprzemiennej (ostatnie zdanie art. 2 pkt 16 u.p.p.w.).

Reasumując, w ocenie Kolegium z treści przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, tj. wskazanych wyżej rozporządzeń, nie można wywieść prawa skarżącej do ubiegania się na swoje dzieci o świadczenia wychowawcze określone w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w sytuacji, gdy wraz ze swoimi dziećmi nie zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Należy podkreślić, że wskazane przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wśród zdarzeń, które kształtują prawo do ubiegania się o świadczenia rodzinne w innym państwie niż państwo zamieszkania rodziny, nie wymieniają faktu posiadania obywatelstwa państwa innego niż państwo miejsca zamieszkania.
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 10761
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x