tak na szybko:
Art. 145. § 1. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
5) wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję,
następnie:
Art. 151. § 1. Organ administracji publicznej, o którym mowa w art. 150, po przeprowadzeniu postępowania określonego w art. 149 § 2 wydaje decyzję, w której:
1) odmawia uchylenia decyzji dotychczasowej, gdy stwierdzi brak podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1, art. 145a lub art. 145b, albo
2) uchyla decyzję dotychczasową, gdy stwierdzi istnienie podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1, art. 145a lub art. 145b, i wydaje nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
W myśl art. 154 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
a to kiedy się stosuje
??
***************************************
Człowiek nie jest taki, co by sobie nie poradził:)
Wtedy, gdy chcesz zmienić decyzję, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa czyli w naszym przypadku można tak zmieniać odmowy przyznania świadczeń. Ale tak po prawdzie, to u nas za bardzo nie ma okazji tego stosować, chyba, że ewentualnie jak chcemy zmienić z urzędu odmowę wydaną w wyniku błędu - art. 31uosr. Choć czytałem jakieś orzeczenia, że 31 jest samodzielną podstawą do zmiany decyzji z czym mi nieco trudno jest się zgodzić.