postępowanie dotyczące uchylenia decyzji, a zgon podopieczne - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 15 mar 2019, 9:57

Witam,
Pod koniec lutego br. kobieta, w której środowisku od stycznia 2019 r. były świadczone usługi opiekuńcze złożyła oświadczenie o rezygnacji z częściowo odpłatnych usług opiekuńczych. Kobieta prowadziła gospodarstwo domowe z wnukiem. Byłam w środowisku, przeprowadziłam wywiad środowiskowy, jednakże kobieta nie miała żadnych dokumentów dotyczących otrzymywanej renty. W związku z czym wystąpiłam do ZUS o wydanie zaświadczenia i tak sprawa przedłużyła się do marca. Wczoraj wpłynęło do mnie zaświadczenie z ZUS, jednocześnie dostałam informację, że w dniu wczorajszym kobieta zmarła. I moje pytanie jest następujące: czy wydaję decyzję i adresuję ją do wnuka, z którym prowadziła wspólne gospodarstwo domowe czy też zawieszam postępowanie i nie wydaję decyzji?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
alicja12377
Praktykant
Posty: 21
Od: 10 lip 2017, 9:24
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 15 mar 2019, 10:28

Nie ma uchylenia decyzji,bo nie było decyzji.To nie wnuka sprawa, bo nie był wnioskodawcą. Notatka o zgodnie może nr aktu zgonu w tej notatce i tyle.
ttt
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 15 mar 2019, 10:46

ttt pisze: może nr aktu zgonu w tej notatce i tyle.
Albo wydruk z Pomostu z weryfikacji w rejestrze PESEL.
No i decyzja wygaszająca - przecież usługi były przyznane, a postępowanie dotyczyło zmiany decyzji
Solitudo cordis,
Solitudo animae
Ojciec76
Administrator
Posty: 1944
Od: 09 gru 2010, 9:31
Zajmuję się: PS i reszta w zależności od problemu
Lokalizacja: warmia, mazury

Napisano: 15 mar 2019, 11:44

Zgadzam się z przedmówcami poza tym, że nie wydajemy decyzji wygaszającej usługi. W związku z tym, że usługi były związane ściśle z osobą zmarłą i wyłącznie ona była stroną decyzji, nie sposób stwierdzić jej wygaśnięcia w drodze odrębnego postępowania, które musi toczyć się z udziałem osób żyjących, a rozstrzygnięcie należy skutecznie doręczyć stronie. Dlatego zgodnie z piśmiennictwem i orzecznictwem - z chwilą śmierci świadczeniobiorczyni, jej uprawnienie do usług opiekuńczych wygasło z mocy prawa. Nie trzeba więc wydawać decyzji wygaszającej te usługi.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x