prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środkó - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 15 lip 2019, 0:45

Witam, mam problem...
Otóż szpital zwrócił się o wydanie decyzji przyznającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Klient przebywał w szpitalu 1 dzień. Wówczas nie miał ubezpieczenia (chwilowa przerwa w zatrudnieniu). Już pracuje, ma opłacaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Napisał oświadczenie, ze nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu,ujawnienie dochodów. Dodał, ze już posiada ubezpieczenie, a za pobyt w szpitalu zobowiązuje się zapłacić. Co robić? Umorzyć postępowanie (tylko jaka podstawa prawna, żaden artykuł z kpa "nie pasuje")?
Proszę o pomoc! Z góry dziękuję ...
Pozdrawiam
Mia0891
Praktykant
Posty: 1
Od: 15 lip 2019, 0:31
Zajmuję się: Pomoc społeczna


Napisano: 15 lip 2019, 8:40

Art. 105. § 1. Gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe w całości albo w części, organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania odpowiednio w całości albo w części.
§ 2. Organ administracji publicznej może umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym.
panna migotka
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 439
Od: 04 sty 2017, 12:55
Zajmuję się: Pomoc społeczna

Napisano: 15 lip 2019, 8:42

Decyzja odmowna miedzy innymi art.4, art. 107,art. 107pkt.4a ustawy o pomocy społecznej.
ttt
Podinspektor
Posty: 1255
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 18 lip 2019, 10:29

Po pierwsze:
art. 105 kpa
§ 2. Organ administracji publicznej może umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym.

Szpital posiada w tym postępowaniu status strony i to na wniosek Szpitala zostało wszczęte postępowanie. Nie można zastosować ww. przepisu i umorzyć postępowania. Nadal jest przedmiot postępowania i strona, która ma w tym interes (proszę poczytać orzecznictwo)

Po drugie:
Art. 4, art. 107,art. 107pkt.4a ustawy o pomocy społecznej nie mają w sprawie zastosowania! Prawo do świadczeń wydajemy na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Jeśli o prawo to wnioskuje Szpital, mamy obowiązek prowadzić postępowanie, a brak współpracy osoby nas z tego nie zwalnia. Dopóki osoba nie zapłaciła kosztów, szpital ma interes w domaganiu się od nas wydania tej decyzji. Ponownie odsyłam do orzecznictwa i pozdrawiam!

PS. Większość naszych wątpliwości została już dawno rozwiana w aktach prawnych i orzecznictwie oraz opracowaniach i komentarzach. Nie bójmy się po nie sięgać i ich analizować oraz uczyć młodych pracowników takiej drogi postępowania! Wyuczony i kompetentny pracownik socjalny jest największym wsparciem dla klienta! Wiem, że tych przepisów jest mnóstwo i nie zawsze są proste oraz przytłacza nas biurokracja ale bez tej wiedzy nie mamy jak skutecznie pomagać!
biurwa
Praktykant
Posty: 20
Od: 25 kwie 2019, 12:40
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x