Procedura umieszczenia w DPS bez zgody - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 03 lis 2021, 19:21

Witam,
Właśnie rozpoczęłam pracę w OPSie. Jestem świeżynką :D
Dostaliśmy postanowienie z PCPR o umieszczeniu w DPS podopiecznej bez jej zgody na podstawie orzeczenia sądu. Czy ktoś byłby tak dobry i napisał mi jak krok po kroku powinniśmy postąpić w tej sytuacji ?
Kleopatra
Stażysta
Posty: 116
Od: 03 lis 2021, 19:11
Zajmuję się: PS


Napisano: 04 lis 2021, 9:22

Należy wszcząć postępowanie, wydać decyzje o skierowaniu do dps i o umieszczeniu w dps.OPS jest związany orzeczeniem sądu opiekuńczego.
A potem należy osobę do DPS przenieść. Jeżeli osoba, wobec której wydano postanowienie o przyjęciu do domu pomocy społecznej, odmawia stawienia się w domu pomocy społecznej lub w inny sposób utrudnia wykonanie tego postanowienia, trzeba zawiadomić sąd i złożyć wniosek o zarządzenie zatrzymania i przymusowe doprowadzenie tej osoby do domu pomocy społecznej przez Policję.
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 189
Od: 25 maja 2011, 23:20
Zajmuję się: PS
Lokalizacja: Polska

Napisano: 04 lis 2021, 9:55

kokoshaglava pisze:
04 lis 2021, 9:22
Należy wszcząć postępowanie, wydać decyzje o skierowaniu do dps i o umieszczeniu w dps.
*Umieszcza organ prowadzący DPS (tu: PCPR) i to on wydaje stosowną decyzję o umieszczeniu i zdaje się - już to zrobił.

Ale czy PCPR się aby trochę nie pospieszył z tą decyzją o umieszczeniu? Chyba wpierw skierowanie należy wystawić...

Najpierw powinno być wszczęcie i prowadzenie postępowania przez OPS, tak samo jak ze zwykłym wnioskiem o DPS, czyli wywiad, dokumentacja, określasz profil i znajdujesz konkretny DPS, wydajesz decyzje o skierowaniu i o odpłatności. Dopiero potem osobę w DPS umieszcza PCPR i to on wydaje stosowną decyzje w tej sprawie.

„Procedura związana z przymusowym umieszczeniem osób w domu pomocy społecznej jest dwuetapowa. Pierwszym etapem, warunkującym ewentualne dalsze publiczne działania w sprawie, jest postępowanie prowadzone przed sądem opiekuńczym w trybie powołanych przepisów o ochronie zdrowia psychicznego. Jeżeli w toku tego postępowania sąd opiekuńczy uzna, że zachodzą przesłanki do umieszczenia danej osoby bez jej zgody w domu pomocy społecznej, to wydaje postanowienie o przyjęciu tej osoby do takiej placówki. Zapewnienie realizacji takiego orzeczenia ustawodawca powierzył jednak organom administracji publicznej. Prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego, nie stanowi bowiem jeszcze podstawy do umieszczenia zainteresowanej osoby w domu pomocy społecznej. Podlega ono wykonaniu przez organy administracji publicznej. I to właśnie postępowanie stanowi drugi etap procedury związanej z przymusowym umieszczeniem danej osoby w domu pomocy społecznej - etap postępowania administracyjnego.

W sprawach związanych z umieszczeniem w domu pomocy społecznej obowiązuje zasada kierowania zainteresowanego do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej (art. 54-56a ustawy o pomocy społecznej), chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej. Z przepisów tych wynika, że wyboru konkretnego domu pomocy społecznej dokonuje się w postępowaniu przed organem administracji publicznej o skierowanie do takiej placówki. To w decyzji organu wskazuje się profil (typ) domu oraz konkretną placówkę, w której ma przebywać dana osoba.

Decyzja organu administracji publicznej o skierowaniu do domu pomocy społecznej, poprzedzona orzeczeniem sądu opiekuńczego o umieszczeniu danej osoby bez jej zgody w domu pomocy społecznej - ma charakter wykonawczy.” (Tak; Wyrok NSA z dnia 13.01.2017 r., sygn akt: I OSK 1694/15, publ. CBOSA).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 04 lis 2021, 10:25

Właśnie. PCPR wydaje swoje decyzje o umieszczeniu na podstawie wcześniejszej decyzji o skierowaniu wydanej przez OPS.

Jak OPS chce przyspieszyć umieszczenie to może zgodnie §8 ust. 3 lub § 9 Rozporządzenia w sprawie dps skomplementować pozostałą dokumentację w ciągu 3 miesięcy od skierowania/umieszczenia.
hek
Starszy referent
Posty: 601
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS

Napisano: 04 lis 2021, 14:59

Przepraszam, ale wczoraj źle przedstawiłam całą sytuację.
Dostaliśmy z PCPR prawomocny odpis postanowienia sądu wraz z opinią sądowo-psychiatryczną, dotyczącą umieszczenia osoby X w domu pomocy społecznej bez jej zgody. Zwracam się do Was z wielką prośbą jak postąpić w tej sytuacji krok po kroku?
Kleopatra
Stażysta
Posty: 116
Od: 03 lis 2021, 19:11
Zajmuję się: PS

Napisano: 04 lis 2021, 15:01

Pan z Łopieki już wytłumaczył. ;)
hek
Starszy referent
Posty: 601
Od: 13 maja 2019, 19:45
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x