Proszę o pomoc Elmer i inni !! - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 02 kwie 2015, 12:02

Siostra ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na brata ze względu na to że jeden z rodziców nie żyje a drugi ma tzn. miał orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do lutego 2014 r. Świadczenie pielęgnacyjne było przyznane od stycznia 2013 r. do bezterminowo i do dnia dzisiejszego było wypłacane. Wydaje mi się ze tu popełniliśmy błąd bo świadczenie miało być przyznane do dnia ważności orzeczenia ojca a nie dziecka. Co z tym zrobić ???????
Dzisiaj tj 02.04.15 r. przyszła druga córka ze swoim ojcem i nowym orzeczeniem,który ma ustalony stopień niepełnosprawności ( znaczny )od lutego 2015 r. i chce złożyć wniosek o ustalenie specjalnego zasiłku opiekuńczego na ojca.
Pytanie moje jest takie, czy ojciec może, czy powinien starać się o świadczenie pielęgnacyjne na syna ( art. 17 ust 1 pkt 4 ) i w tym momencie córka nie może pobierać na ojca szo .
Czy może zostać tak jak jest tzn. pierwsza córka pobiera świadczenie pielęgnacyjne na brata, a druga córka składa wniosek o szo a my dajemy odmowę ze względu że w rodzinie jest przyznane świadczenie pielęgnacyjne ( art 16 a ust 8 pkt 4) Proszę poradźcie coś w tej sprawie ???
Zapomniałam dodać jeszcze, że siostra, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne brata mieszka osobno . Ojciec z drugą córka też.
ola dwa


Napisano: 02 kwie 2015, 12:15

Proszę podpowiedzcie ????
ola dwa

Napisano: 02 kwie 2015, 12:26

Po pierwsze, faktycznie popełniliście błąd przyznając świadczenie za okres, w którym drugi z rodziców nie legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Właściwym rozwiązaniem wydaje się wystąpienie do SKO stwierdzenie nieważności decyzji jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Mniej właściwym, wszczęcie postępowania w sprawie zmiany decyzji i dowodzenie, że to strona miała obowiązek poinformować organ o wystąpieniu okoliczności powodującej utratę prawa do świadczenia w marcu 2014r. Tak czy inaczej skończy się żądaniem zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Po wtóre, rodzeństwo nie jest rodziną w rozumieniu ustawy, więc nie ma podstaw do wydania decyzji odmownej na SZO.
Pojecie rodziny ZAWSZE odnosisz do wnioskodawcy - czy członek jego rodziny jest uprawniony do podobnego świadczenia. A kto jest członkiem rodziny mówi ustawa - w skrócie małżonek, rodzic dziecka i pozostające na utrzymaniu dzieci do 25 rż. Nigdy rodzeństwo.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 02 kwie 2015, 13:01

Właśnie miałam wątpliwości do tego jeżeli w rodzinie jest już przyznane świadczenie. Dziękuje za pomoc.
ola dwa

Napisano: 07 kwie 2015, 9:02

A jeżeli ojciec od grudnia 2013 siedział w zakładzie karnym?
ola trzy



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x