Może. Sugeruję tylko koniecznie sprawdzić i zgłosić schronisko do rejestru wojewody https://www.gov.pl/web/rodzina/rejestry ... -bezdomnym oraz zawrzeć stosowne porozumienie/umowę z instytucją prowadzącą placówkę, zawierające warunki współpracy, katalogu świadczonych usług, odpłatności.
Bezdomny zrezygnował z pobytu w schronisku, z którym mamy zawarte porozumienie i ,,sam umieścił się" w prywatnym schronisku prowadzonym przez fundację... Do dnia dzisiejszego nie wpłynął do nas wywiad ani propozycja zawarcia porozumienia/umowy, pan poinformował nas telefonicznie o zmianie miejsca pobytu. Ponadto otrzymuje od nas zasiłek stały. Pan jest bardzo konfliktowy, nie potrafi się dostosować do wymogów (lubi wypić), dlatego często zmienia miejsca pobytu. Czy OPS musi dostosowywać się do życzeń pana bezdomnego i ponosić dużo większe koszty, jeśli zapewnialiśmy mu schronienie i ponosiliśmy mniejsze koszty?
W takiej sytuacji jak opisujesz, OPS nic więcej nie musi, to nie jest „koncert życzeń”. Takie zachowanie wyczerpuje znamiona braku współpracy i rezygnacji z udzielonego świadczenia (marnotrawienie) z art. 11 ust. 2 ustawy. Skoro sam się tam umieścił, to niech sobie radzi, nie macie obowiązku opłacać tamtego schroniska. Wasz OPS ma już zawarte porozumienie z określoną placówką, z którą współpracujecie, tam udzielacie schronienia i tego się trzymajcie. Nie musicie mieć kilku schronisk „do wyboru”. Kiedy przychodzi do mnie zapytanie z „jakiegoś tam schroniska”, że nasz bezdomny do nich przybył i czy będziemy opłacać, odpowiadam, że nie. Mamy umowę ze swoją placówką i proszę o zgłoszenie się tam, jeżeli oczekuje schronienia. Jeśli zawędrował daleko i wymaga wsparcia w miejscu pobytu, to proszę o pokierowanie pana do miejscowego OPS celem udzielenia pomocy doraźnej i biletu kredytowanego do naszej placówki.