prywatny dps - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 04 maja 2022, 11:48

Opiekun prawny osoby umieszczanej chce, żeby jej podopieczny trafił do prywatnego dps (koszt miesięczny dużo niższy niż w powiatowym dps także dla ops też ok). OPS wydaje decyzję o skierowaniu do dps i o odpłatności osoby. Czy potrzeba jeszcze wydać decyzję o umieszczeniu? Czy w ogóle ops ma wydawać decyzję o skierowaniu, czy wystarczy umowa tej osoby z dps?
Agnieszka21
Praktykant
Posty: 17
Od: 07 lip 2021, 8:00
Zajmuję się: PS


Napisano: 04 maja 2022, 12:12

Jeżeli dana osoba lub jej przedstawiciel ustawowy albo jej rodzina zgłasza się sama - „prywatnie” do DPS, który nie jest prowadzony przez organ gminy lub powiatu, to przepisy dotyczące kierowania, umieszczenia i opłat nie maja tu zastosowania i wszystko jest regulowane umową (osoba - DPS).

Art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.) - do domów pomocy społecznej prowadzonych przez podmioty niepubliczne, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2–4, jeżeli nie są one prowadzone na zlecenie organu jednostki samorządu terytorialnego, nie stosuje się art. 59–64b.
Art. 65 ust. 1a. W przypadku domów pomocy społecznej, o których mowa w ust. 1, wydatki, o których mowa w art. 58 ust. 1, 3 i 4, mogą zostać uregulowane odmiennie w umowie stanowiącej podstawę pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej lub w regulaminie domu pomocy społecznej.
--------------------------------------
Natomiast w przypadku braku miejsc w „powiatowym” DPS, Ośrodek może (ale nie musi) skierować daną osobę do „prywatnego” DPS i wtedy przeprowadza się standardowe postępowanie w tej sprawie oraz wydaje się decyzję o skierowaniu, a odpłatność - z zastosowaniem reguł art. 61-64b ustawy - uregulowana zostanie umową (gmina - DPS). Decyzji o umieszczeniu nie wydaje się.

Art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.) - w przypadku braku miejsc w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym gmina może kierować osoby tego wymagające do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty. W takim przypadku stosuje się odpowiednio art. 59 ust. 1 i art. 61–64b, z tym że wysokość opłaty za pobyt w takim domu określa umowa zawarta przez gminę z podmiotem prowadzącym dom.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Prośby o porady na PRIV pozostawiam bez rozpoznania. Masz zagwozdkę? PISZ NA FORUM!!!
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1257
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 04 maja 2022, 13:41

tutaj jest taka sytuacja, że opiekun prawny zwraca się do ops, żeby umieścić osobę w prywatnym, ponieważ członkowie rodziny mają naliczoną odpłatność, a koszt w tym prywatnym jest ok. 1000zł mniejszy, niż w państwowym. Chyba wydam decyzję o skierowaniu osoby do dps i dla niej o odpłatności...
Agnieszka21
Praktykant
Posty: 17
Od: 07 lip 2021, 8:00
Zajmuję się: PS

Napisano: 04 maja 2022, 13:46

Nie możesz skierować osoby do prywatnego DPS
ewaewa
Stażysta
Posty: 137
Od: 05 cze 2017, 9:26
Zajmuję się: PS

Napisano: 05 maja 2022, 8:56

jak nie mogę, strona składa wniosek to co mam jej wydać decyzję odmowną?
Agnieszka21
Praktykant
Posty: 17
Od: 07 lip 2021, 8:00
Zajmuję się: PS

Napisano: 05 maja 2022, 9:05

Zgodnie z art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 ze zm.) - w przypadku braku miejsc w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym, gmina może kierować osoby tego wymagające do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty. W takim przypadku stosuje się odpowiednio art. 59 ust. 1 i art. 61–64b, z tym że wysokość opłaty za pobyt w takim domu określa umowa zawarta przez gminę z podmiotem prowadzącym dom.

A więc można. Sugeruję jedynie sprawdzić ten dom łopieki np. w KRDO https://krdo.pl/ , zezwolenie wojewody na jego prowadzenie, status i regulamin oraz "standardy" tego przybytku ;) My dostaliśmy kiedyś wytyczne, że do prywatnego to w ostateczności i po dokładnym sprawdzeniu.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Prośby o porady na PRIV pozostawiam bez rozpoznania. Masz zagwozdkę? PISZ NA FORUM!!!
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1257
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 06 maja 2022, 7:57

Jak przeprowadzacie procedurę zwolnienia z odpłatności osoby zobowiązanej? Jest matka osoby umieszczonej i przekracza jej dochód o 200zł. Kobitka aktualnie znajduje się w też w dps. Jak to powinno wyglądać? Wywiad + wniosek tej matki o zwolnienie, umowę z nią na te 200zł i decyzję zwalniającą? Dodam, że z ta kobietą kontakt jest utrudniony, nie wiem , czy ona cokolwiek podpisze...
Agnieszka21
Praktykant
Posty: 17
Od: 07 lip 2021, 8:00
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x