Dziecko przysposobione ojciec przyznał jak składał wnisek o becikowe nie ma zaświadczenia od lekarza chcemy zaświadvczenie z sądu o przysposobienie albo wyrok nie chce dać. wnisek zostawił damy mu pismo o uzupełnienie dokumentów jak nie uzupełni wniosek pozostawimy bez rozpatrzenia. Dobrze myślę
Podobna sytuacja tylko pani przyniosła zaświadczenie z ośrodka adopcyjnego, że dziecko zostało przysposobione. Niby wszystko ok ale w rozporządzeniu jest napisane, że zaświadczenie z ośrodka w przypadku prowadzonego postępowania a w przypadku przysposobienia odpis prawomocnego wyroku sądu. W zasadzie więc pani nie złożyła kompletu dokumentów. A i co ciekawe, w ośrodku na zaświadczeniu wpisali, że wyrok nie jest konieczny.
miałem już sytuację że facet nie chciał przedstawić mi wyroku sądu o przysposobieniu, pokazał tylko że wyrok ma. Nie chciałem iść z panem na udry, więc napisał mi oświadczenie o przysposobieniu, wpisał sygn. akt i z jakiego dnia wyrok. Myślę, że to wystarczy.
Witam. Kochani to poproszę o odpowiedź bo albo ja jestem głupia albo już nie wiem. Złożyłam wniosek, akt urodzenia , prawomocny wyrok a i tak dostałam odmowe wypłacenia becikowego. W uzasadnieniu : matka biologiczna pobrała zasiłek. A teraz jeszcze czytam, że wyrok sadu nie jest konieczny tylko oswiadczenie. Masakra
tutaj masz przepisy, ciebie głównie interesuje 2 i 3 - NIGDZIE nie pisze że na dziecko można tylko raz...
Rozdział 2a
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Art. 15b. 1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1.000 zł na jedno dziecko.
2. Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - niezależnie od wysokości dochodów.
3. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
4. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
5. Zapomoga, o której mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
6. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Przepisy wydane na podstawie art. 9 ust. 8 stosuje się odpowiednio.
7. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.
Art. 15c. Do świadczenia rodzinnego określonego w niniejszym rozdziale nie stosuje się przepisów art. 23 ust. 3-5.