Matka pobiera rentę socjalną. Orzeczenie dziecka kwalifikowałoby ją do składania o świadczenie pielęgnacyjne, które jest o wiele wyższe niż wypłacana renta. Czy mogłaby zrezygnować z renty z ZUS i składać u nas?
jeżeli dostarczy ci zaświadczenie z ZUS że nie ma prawa do renty w tym socjalnej to bym przyznała
jeśli spełnia resztę warunków
tylko nie jestem pewna czy może zrezygnować czy tylko jej zawieszą
no dlatego mówię, że jeśli przyniesie zaświadczenie że nie ma prawa do renty to luz
ale jak może tylko zawiesić to nie ma prawa do śp
nie wiem czy w ZUS jest rezygnacja z renty socjalnej czy tylko wstrzymanie wypłat
•jest pełnoletnia oraz
•jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
◦przed ukończeniem 18. roku życia albo
◦w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
◦w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.
Wniosek o rentę socjalną może zgłosić osoba ubiegająca się o rentę lub jej przedstawiciel ustawowy, a także działająca za ich zgodą inna osoba lub kierownik ośrodka pomocy społecznej. Wniosek o rentę może zgłosić także opiekun faktyczny pod warunkiem złożenia oświadczenia o sprawowaniu faktycznej opieki nad osobą ubiegającą się o rentę socjalną, potwierdzonego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, albo osobę przez nich upoważnioną.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.
Z tego co pamiętam to ministerstwo rozsyłało do wszystkich ops-ów informację, że w przypadku ubiegania się o SP rodzica nie ma podstaw do odmawiania świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli rodzic legitymuje się orzeczeniem...