Witam. Klientka ma przyznane decyzją administracyjną usługi opiekuńcze. Na piśmie złożyła oświadczenie, iż rezygnuje z tych usług. Czy potrzebny jest wywiad środowiskowy aby uchylić decyzję na usługi opiekuńcze?
W czerwcu dostałam rezygnację podopiecznego z usług opiekuńczych. W uzasadnieniu podał, że uzyskiwana obecnie od rodziny pomoc w formie usługowej w pełni zaspokaja jego potrzeby. Bez wywiadu wydałam decyzje uchylającą.
Czy w takiej sytuacji pisze się wyłącznie notatkę służbową ze wskazaniem uchylenia decyzji na wniosek strony? Czy podstawą prawną będzie tutaj art. 155 KPA czy coś jeszcze???
Strona pisze wniosek o rezygnację z usług, podając przyczynę. Pisze oświadczenie, że nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu. Uchylamy decyzję na żądanie strony tj. na art. 155 KPA.
Można w tej sprawie sporządzić samą notatkę, nie trzeba tu przeprowadzać wywiadu. Mimo to oświadczenie strony i tak należy zweryfikować - dlatego wziąłbym jeszcze od tamtej pani pisemną zgodę na uchylenie tej konkretnej decyzji i/lub oświadczenie o zapoznaniu się strony postępowania z dokumentacją przed wydaniem decyzji uchylającej. Do podstawy prawnej decyzji warto wrzucić jeszcze art. 14 ustawy o pomocy społecznej: „W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 14czerwca 1960r. –Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z2018 r. poz. 2096 oraz z 2019 r. poz. 60, 730 i 1133), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej”.