skł. zdr. do ZUS

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: de Charette

Napisano: 14 lis 2019, 10:49

Wiele kodów. W tym przypadku informacja o wysokości składki zdrowotnej nie może być zwrócona. Należy wystąpić do ZUS z wnioskiem OK-WUD.
Czy w takiej sytuacji piszemy do ZUS ????/
ewa06
Stażysta
Posty: 54
Od: 23 kwie 2014, 10:00
Zajmuję się:


Napisano: 14 lis 2019, 11:15

..."Istotne jest jednak, że zgodnie z informacją z ZUS:

- rozszerzona ww. usługa nie będzie zwracała danych dla osób mających przyznane emerytury przed 1999 r. lub osób, którym zostały przyznane renty rodzinne po tych świadczeniobiorcach lub emerytury górnicze itp., a ich dane nie zostały przeniesione do KSI (Kompleksowy System Informatyczny ZUS),

- w niektórych innych przypadkach (np. gdy przy danej osobie, w okresie objętym zapytaniem, jest w ZUS więcej niż jeden kod ubezpieczenia), ZUS także nie będzie mógł zwrócić danych.

Wówczas organ pytający otrzyma, w ramach ww. rozszerzonej usługi odpowiedź ze statusem „-2” wraz z opisem „W tym przypadku informacja o wysokości składki zdrowotnej nie może być zwrócona. Należy wystąpić do ZUS z wnioskiem OK-WUD”

Oznaczać to będzie, że w takim przypadku pozyskiwanie przez gminne organy właściwe lub wojewodów danych o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dotyczących danej osoby będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach, tj. poprzez pozyskanie ww. danych z ZUS na wniosek OK-WUD, który jest do pobrania ze strony: https://www.zus.pl/wzory-formularzy/fir ... -OK-WUD-01"...
Szarak
Podinspektor
Posty: 1168
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Pracuję tylko dla darmowego Facebooka

Napisano: 25 lis 2019, 10:33

Wszystko ładnie, tylko że na wysłane kanałem PUE ZUS formularze OK-WUD powracały mi z adnotacją, że powoływanie się na ustawę o świadczeniach rodzinnych, jako podstawę do żądania danych o ubezpieczeniach osoby jest niewłaściwe, bo "Podana podstawa prawna tj. art. 29 ust. 2 ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) wskazuje na obowiązek wydawania przez ZUS stosownych zaświadczeń. Zaświadczenie wydaje się na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, stosownie do kpa." o ZUS odmawia informacji :(
Jaką zatem podstawę podać??
Bazyl
Referent
Posty: 267
Od: 16 gru 2014, 11:08
Zajmuję się:

Napisano: 26 lis 2019, 11:49

Zmieniła się polityka udostępniania danych w ZUS i bardo jej teraz przestrzegają. Podstawą udostępnienia danych jest art.25 ust.3 ustawy o świadczeniach rodzinnych a nie art.29 (ZUS go nie uznaje). Dodatkowo podbita osoba pod pismem powinna mieć wpisane, że działa z upoważnienia Burmistrza/Wójta/Prezydenta. Brak czytelnej pieczątki powoduje odmowę udostępnienia danych.
Szarak
Podinspektor
Posty: 1168
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Pracuję tylko dla darmowego Facebooka

Napisano: 26 lis 2019, 14:23

Szarak pisze:
26 lis 2019, 11:49
Zmieniła się polityka udostępniania danych w ZUS i bardo jej teraz przestrzegają. Podstawą udostępnienia danych jest art.25 ust.3 ustawy o świadczeniach rodzinnych a nie art.29 (ZUS go nie uznaje). Dodatkowo podbita osoba pod pismem powinna mieć wpisane, że działa z upoważnienia Burmistrza/Wójta/Prezydenta. Brak czytelnej pieczątki powoduje odmowę udostępnienia danych.
Ostatnio z art. 25 ust.3 ZUS dał mi odmowę udzielenia odpowiedzi na wnioskowane pytanie.
słoneczko
Stażysta
Posty: 88
Od: 29 sty 2018, 12:28
Zajmuję się: referent


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny