Napisano: 30 cze 2021, 12:38
Składka zdrowotna dla osoby pobierającej zasiłek stały, nie jest żadnym świadczeniem z pomocy społecznej. Obowiązek objęcia (nie przyznania!) z mocy prawa składką zdrowotną świadczeniobiorców pobierających zasiłek stały, wynika wprost z ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2020.1398 ze zm.). Składki zdrowotnej więc nie przyznajemy – my tylko zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego, a to jest zwykła czynność materialno-techniczna, która nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Po prostu należy zgłosić świadczeniobiorcę do ubezpieczenia i opłacić składkę – i to wszystko. Trochę przykładów z bogatego orzecznictwa w przedmiotowej sprawie:
„(...)niedopuszczalne jest, jak to uczyniły organy w rozpatrywanej sprawie, odrębne procedowanie w oparciu o przepis art. 66 ust. 1 pkt 26 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w przedmiocie opłacania przez organ pomocy społecznej składek na ubezpieczenie zdrowotne za osobę, której przyznano zasiłek stały. Takie odrębne rozstrzygniecie nie znajduje podstawy w obowiązujących przepisach. Z tych też przyczyn zaskarżona decyzja oraz poprzedzająca decyzja Prezydenta Miasta K. obarczone są wadą wynikająca z naruszenia przepisów postępowania, uzasadniającą ich uchylenie.” (Tak: Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10.03.2016 r., sygn.: II SA/Po 42/16, CBOSA).
„A zatem osoba pobierająca zasiłek stały podlega z mocy prawa obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast organ pomocy społecznej jest zobowiązany zgłosić taką osobę do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składkę. Czynności dotyczące opłacania składki należą do czynności materialno-technicznych.” (Tak: Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 07.02.2018 r., sygn.: II SA/Gd 1737/17, CBOSA).
„Prawidłowo też Kolegium uznało za bezpodstawne rozstrzyganie w decyzji w przedmiocie uprawnienia skarżącego do zasiłku stałego o odprowadzaniu na rzecz skarżącego składki na ubezpieczenie zdrowotne. Organ odwoławczy słusznie zauważył, że osoba uprawniona do zasiłku stałego podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z mocy prawa (art. 73 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Przyznając zasiłek stały organ pomocy społecznej jest zobowiązany zgłosić osobę uprawnioną do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składkę (o ile osoba ta nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu). Czynności dotyczące opłacania składki maja jednak charakter jedynie czynności materialno-technicznych i brak jest podstaw do orzekania o nich w formie decyzji administracyjnej. Tym samym również w razie pozbawienia danej osoby zasiłku stałego poprzez uchylenie decyzji o przyznaniu tego świadczenia, będące konsekwencją tego wstrzymanie odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne nie wymaga formy decyzji administracyjnej.” (Tak: Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25.11.2020 r., sygn.: SA/Lu 407/20, CBOSA).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur