ustawa o promocji zatrudnienia. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(...)
2) bezrobotnym - oznacza to osobę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 2 lit. a-g oraz i-m oraz osobę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. ha, która bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy, oraz osobę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 3, 4 i 4a, niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub w danej służbie albo innej pracy zarobkowej albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkołach dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły oraz uczącej się w branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej, prowadzącej kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, lub w szkole wyższej, gdzie studiuje na studiach niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:
(...)
j)nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
To dlaczego tak jest że u Pana w PUP zasiłek dla bezrobotnych się nalicza a w moim przypadku również dostałam odmowę do pobierania zasiłku?
Bardzo proszę o pomoc w sprawie tego zasiłku dla bezrobotnych. Otrzymywałam świadczenie pielęgnacyjne na syna przez 5 lat. Z końcem września utraciłam prawo do otrzymania tego świadczenia.(dodam iż syn otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności z powodu skrajnego wcześniactwa, ale w tej chwili syn rozwija się prawidłowo i nie ma powikłań.) Dlatego też nieubiegałam się o przedłużenie orzeczenia. Z końcem września utraciłam dochód i myślałam że otrzymam w PUP zasiłek dla bezrobotnych oczywiście do czasu znalezienia pracy.
ustawa się zmieniła chyba jakoś po 01-06-2025 i teraz jest nie tylko po zgonie i zakończeniu SP ale i np po końcu orzeczeniapaulina124 pisze: ↑wczoraj, 10:11Też jestem zaskoczona, bo o tym nie wiedziałam. U nas Urząd Pracy przyznał zasiłek dla bezrobotnych w sytuacji, gdy kobieta pobierała świadczenie pielęgnacyjne na syna, nie dostał stopnia znacznego i zakończyła pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. wystawiliśmy jej zaświadczenie o okresie pobierania
W decyzji Urzędu Pracy jest wpisane że w oparciu o art. 218 ust. 1 i 2 ustawy o rynku pracy zasiłek należy się osobie która przez co najmniej 365 dni poprzedzających dzień rejestracji był zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, w okresy o których mowa powyżej zalicza się również okresy pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.
do tego ma wydłużony okres pobierania, bo ma Kartę Dużej Rodziny.