STANOWISKO KRUS ZDO - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 28 maja 2014, 9:10

Dzwoniłam do KRUS-u w sprawie rolników i ich ubezpieczenia (ZDO). Powiedziano mi, że rolnik który podpisuje oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gosp. rolnego powinien w terminie 14 dni powiadomić KRUS o takiej okoliczności. Gdy tego nie uczyni to jeśli to wyjdzie za jakiś czas będzie pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ nie można być ubezpieczonym w KRUS i zaprzestać prowadzenia gosp. rolnego.
Powiedzcie mi czy to oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gops.rolnego muszą też napisać do tego wyrównania od 01.07.13 do 14.05.14 czy tylko do bieżących wniosków. PROSZĘ WYPOWIEDZCIE SIĘ.
GOŚKA>


Napisano: 28 maja 2014, 9:18

przekażcie osobom składającym oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gosp. rolnego że kopię tych oświadczeń przekazywać będziecie do KRUS-u. będzie spokój. działa.
nówka

Napisano: 28 maja 2014, 9:24

co za bzdury.... Boże! widzisz i nie grzmisz....
sylwia1980

Napisano: 28 maja 2014, 9:45

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/biulet ... B5004AFA18
,,Poseł Henryk Smolarz (PSL):
Nie podzielam obawy, że rolnicy będą traktowani w jakiś uprzywilejowany sposób.

Chciałbym państwu powiedzieć, że blisko 40% gruntów użytkowanych rolniczo nie jest dzisiaj w rękach osób, które są płatnikami składek do KRUS-u. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera taki rygor, że każdy, kto może pracować – a jednocześnie nawet nie musi być właścicielem gospodarstwa a małżonkiem kogoś, kto ma gospodarstwo albo też ma prawo do spadku w postaci gruntu, powiedzmy, po zmarłej cioci – w momencie, kiedy zrezygnuje z zatrudnienia, natychmiast stanie się rolnikiem i będzie podlegał obowiązkowi ubezpieczenia w KRUS-ie.

A więc, nie dotyczy to tylko i wyłącznie bezpośrednio samych rolników, ale także tych, którzy mogą mieć jedynie prawo do spadku w postaci jakiegoś gruntu. A zatem racjonalne wydaje się wprowadzenie takiej możliwości, gdyż przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym są tak restrykcyjne, że przymuszają do bycia ubezpieczonym w KRUS-ie z tytułu posiadania. Nie ma innej możliwości zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej niż wyzbycie się gospodarstwa.

Niestety, jest to przykra dolegliwość. Gdyby tak było, gdyby były inne możliwości, nie wprowadzalibyśmy instytucji oświadczenia. Naturalne jest, że rodzic, który ma niepełnosprawne dziecko i sprawuje nad nim opiekę, nie wykonuje pracy w gospodarstwie.

Przypomnę tylko, że przywróciliśmy normalność w kilku innych obszarach. Mieliśmy sytuację, w której biorąc przykład...

Bardzo krótko: małżeństwo rolników – jedno z nich uległo wypadkowi i dostawało rentę okresową. Nie mogło pobrać renty wypadkowej w pełnej wysokości, ponieważ i rolnik, i małżonek rolnika musieli zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, czyli pozbyć się gospodarstwa albo, w tym przypadku, przynajmniej wydzierżawić na okres przekraczający dziesięć lat. A więc w trakcie cyklu produkcyjnego, nie wiem, przestać zbierać plony, przestać opiekować się zwierzętami, itd.

Zlikwidowaliśmy takie przepisy. Dzisiaj jeden z małżonków może prowadzić gospodarstwo a drugi może np. pobierać świadczenie rentowe. Logicznym wydaje się, że w konsekwencji tego jednemu z rodziców powinniśmy dać możliwość sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem i pobierania świadczenia.

Nie będzie tutaj żadnej niesprawiedliwości.

Podam też przykład, ponieważ często ktoś podnosił (to zupełnie ostatnie zdanie), że nie pozostaje to w równości z osobą, która np. prowadzi działalność gospodarczą. Gdybym był taksówkarzem i zaprzestał prowadzenia działalności, mam prostą drogę do wyrejestrowania. Pani poseł też o tym mówiła. Jest to wszystko określone. Nikt mnie jednak nie zmusza do sprzedaży pojazdu. Kiedy będę miał ochotę, odwieszam działalność, zgłaszam ją, nadal jeżdżę taksówką i zarabiam. Chodzi tutaj o taką sytuację.

Naprawdę, nie będzie tutaj powodów do nadużyć w tejże sytuacji.''
,,Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz:
W sytuacji, kiedy osoba korzystająca ze świadczenia pielęgnacyjnego podlega ubezpieczeniu w KRUS-ie i oświadczy, że zaprzestaje działalności w rolnictwie, nie zostanie wyłączona z KRUS-u i nie przejdzie do ZUS-u, tylko na zasadzie współdomownika będzie ubezpieczona w KRUS-ie i będzie mogła pobierać zasiłek''.
,,Poseł Tadeusz Tomaszewski (SLD):
Chciałbym zapytać wnioskodawcę (a właściwie – pana ministra, ponieważ jest tutaj zgoda) – zaprzestanie działalności…

Mamy taką oto sytuację, że jeden z rodziców jest współwłaścicielem, gdyż zazwyczaj jest tak, że jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. W jakiej formule będzie zaprzestanie działalności?

Pan poseł wspomniał o tym, że jest to oświadczenie.

Czy zaprzestanie działalności nie będzie skutkowało, czy nie ma to jakiegoś związku z ubezpieczeniem w KRUS-ie? Jest domownik, jest ktoś inny, itd. Jak owe kwestie będą uregulowane, ponieważ nie umiem sobie odpowiedzieć, czy taka osoba nie utraci przesłanki do ubezpieczenia w KRUS-ie, gdyż – jak rozumiem – wtedy państwo na ogólnych zasadach będzie płaciło za nią ubezpieczenie do ZUS-u.

Tak? Czy jak?

Przewodniczący poseł Sławomir Piechota (PO):
Pan minister czy pani minister Seredyn?

Tak, proszę, pani minister.

Podsekretarz stanu w MPiPS Elżbieta Seredyn:
Dziękuję.

Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo! Taka osoba pozostanie w ubezpieczeniu w KRUS-ie jako w ubezpieczeniu domowym tylko i wyłącznie pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia i zawartej w nim klauzuli, że nie podejmuje pracy we własnym gospodarstwie.

Przecież w innym przypadku musiałaby sprzedać gospodarstwo''
Kati@

Napisano: 28 maja 2014, 10:08

Nie słuchać podpuszczaczy! Oni nie mają żadnych pism, nigdzie nie dzwonili, itp. Czytać ustawę i pomyśleć.
niunia



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x