czy dziecko może pobierać świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad niepełnosprawnym rodzicem? Dodam, że niepełnosprawność powstała 4 lata temu.
Serdeńko jesteś pracownikiem OPS, więc daj sobie szansę i ustal najpierw, czy wnioskodawca spełnia warunki wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, a dopiero później wiedząc już coś niecoś w sprawie zadaj pytanie, wówczas ktoś potwierdzi lub rozwieje Twoje ustalenia.
powracając do tematu...dziecko złożyło wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na rodziców- u jednego nie da się ustalić daty powstania orzeczenia a u drugiego niepełnosprawność istnieje od 2012r. Inne wymogi są spełnione tzn. nie pracuje, nie pobiera innych świadczeń, ma siostrę, która pracuje i nie może sprawować opieki nad rodzicami. Wydałam decyzję odmowną powołując się na art.17 ust. 1b. Strona się odwołała i SKO uchyliło decyzję i dało do ponownego rozpatrzenia, powołując się , że w tym przypadku przytoczenie tego artykułu było niezgodne z Konstytucją.
Czy powinnam jednak przyznać to świadczenie?
Organy administracji są związane przepisami prawa zawartymi we wszystkich źródłach prawa powszechnie obowiązującego i dlatego też nie mogą bezpośrednio zastosować konstytucji , kiedy uznają , że przepisy niższego rzędu, np. ustawa o świadczeniach rodzinnych są niezgodne z Konstytucją. Ponadto należy podkreślić pogląd, że dopóki określony przepis nie został uchylony, dopóty obowiązuje i musi być stosowany- nawet niezgodność z Konstytucją nie czyni go nieobowiązującym, a obalenie domniemania zgodności przepisów z Konstytucją możliwe jest wyłącznie w wyniku wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego . Organy administracji nie zostały jednak wyposażone w możliwość zadawania pytań prawnych TK. Ma ją natomiast sąd administracyjny, który może uruchomić tę procedurę, gdy dochodzi do przekonania, że normy stanowiące podstawę rozstrzygnięcia zw konkretnej sprawie są niezgodne z TK. Orzeczenie TK o niezgodności z TK instytucją określonego przepisu zapadające w wyniku pytania prawnego sądu administracyjnego ma określony zakres . Wyrok TK stwierdzający niekonstytucyjność w pewien sposób powoduje złożone skutki prawne. Polegają ona na tym, że w zakresie , który nie został wskazany w sentencji , przepis nie zostaje uznany za sprzeczny z Konstytucją , a skutek taki następuje wyłącznie w odniesieniu do zakresu wskazanego w sentencji orzeczenia. Orzeczenie Trybunału o niekonstytucyjności w pewnym zakresie uchyla fragment normy, uznając go za niekonstytucyjny , ale w pozostałym zakresie utrzymuje stan prawny . W związku z tym można podnieść, stwierdzona zakresowym wyrokiem TK sprzeczność przepisu z Konstytucją, choć może dotyczyć również innych sytuacji , w których przepis ten znajduje zastosowanie, ma formalnie ograniczony zakres, oznaczony w sentencji wyroku i wyłącznie w tym zakresie przepis traci moc obowiązującą. Ograniczony zakres orzeczenia TK może powodować zróżnicowanie sytuacji prawnej osób ubiegających się o świadczenia rodzinne , ale ten skutek powinien być usunięty w drodze ustawodawczej.” ( cytat z Świadczenia rodzinne / komentarz Renata Babińska-Górecka, Monika Lewandowicz- Machnikowska)