Pani w dniu . złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z pracy w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną teściową , która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia . wydanym na stałe.
Pani wraz z mężem sprawowała stałą opiekę nad teściami, którzy legitymują się orzeczeniami o znacznym stopniu niepełnosprawności. W dniu . mąż Pani zmarł i to ona przejęła całkowitą opiekę nad teściami.
Państwo mają córkę , która mieszka w i syna zamieszkałego w . Z oświadczeń Pani i Pana wynika, że nie są wstanie sprawować stałej opieki nad rodzicami. Za powód podają, iż rodzice nie zgadzają się na przeprowadzkę a sami nie mogą zrezygnować z pracy i z tych względów przekazują opiekę bratowej.
Pani nie pracuje, więc w ocenie Organu spełniona została przesłanka z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych tj. wnioskodawczyni wprawdzie nie zrezygnowała z zatrudnienia, ale nie podejmuje go ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnymi teściami. Z dokumentów wynika, iż teść Pani nie jest wstanie sprawować opieki nad chorą żoną, ponieważ jest osobą starszą i schorowaną. Ośrodek nie kwestionuje złożonych oświadczeń, iż to Pani sprawuje wyłączną opiekę nad chorymi teściami, jednak z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub z innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu lub też innym osobom, na których zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1a osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.
Synowa nie jest krewną teściowej, lecz jest jej powinowatą. Zgodnie z art. 618 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka i trwa ono mimo ustania małżeństwa.
Jak wynika z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Nie obciąża więc powinowatych. Skoro synowa nie ma obowiązku alimentacyjnego wobec teściowej, to nie można jej uznać za \"inną osobę, na której zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny\".
Wobec powyższego stwierdza się brak uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego.