Jeżeli osoba wymagająca opieki zmarła pod wypłacie ŚP to nie ma NP.
W dniu wypłaty nie zachodziły okoliczności o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt uośr, tj. powodujących ustanie, zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych lub zmniejszenie wysokości przysługujących świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Powołany przepis wyraźnie mówi: świadczenia rodzinne wypłacone mimo ... wyżej powołanych okoliczności.
To jest moje zdanie i jak tak robię.
Ale jak ktoś uważa inaczej, proszę bardzo, jego wola
a od kiedy wyrejestrowujecie w takim przypadku z ubezpieczenia? wypłatę miałam 22 a osoba wymagająca opieki zmarła 23, od kiedy wyrejestrować osobę sprawującą opiekę?
Ale data wypłaty to data umowna- może być w każdym OPS inna. Można płacić zarówno 5 jak i 30 dnia każdego miesiąca.Więc raczej byłoby to nierówne traktowanie gdybyśmy nie robili NP jeżeli zgon nastąpi po wypłacie.
Przykład:
Przy zgonie w dniu np. 10.03.
W jednym OPS dostanie 1406zl a w sąsiednim 453zł.
ale nienaleznym moze byc tylko to co ktos wzial wiedzac,ze mu nie przysluguje jesli wzial kiedy podopieczny zyl to wtedy nie wiedzial,ze mu podopieczny zejdzie, wiec nie wiedzial tez ze mu iles tam nie przysluguje...taka sytuacja za nic nie wpisuje sie w definicje nienaleznych,wiec nie moze byc nienaleznych...chyba ze ktos o takich orzeknie:) a strona pokornie przyjmie to na klate i sie nie odwola Ja bym tak nie okradala ludzi;-)
Biorąc w dniu 10.03.2017r. kwotę 1406zl uprawniony WIE ,że jest to kwota za marzec- za cały miesiąc sprawowania opieki.
Argument z brakiem wiedzy - odpada.
Absolutnie brak podstawy do zwrotu. Definicja mówi wyraźnie "wypłacone mimo zaistnienia okoliczności", a w chwili pobierania świadczenia nie było "żadnych okoliczności" powodujacych brak prawa do świadczenia, więc osoba pobierająca miała wiedzę, że jej przysługuje, a nie że jej nie przysługuje. Poza tym osoba była pouczona o braku pobierania i grzecznie to zgłasza, po zgonie. Na podstawie czego więc, można żądać zwrotu?
Jak to ktoś wcześniej napisał, przy odwołaniu każde SKO uchyla naszą decyzję.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus
ponawiam pytanie, zakładając, że nie żądamy zwrotu jeżeli osoba wymagająca opieki zmarła po wypłacie, tylko powiedzcie mi od kiedy w takim przypadku wyrejestrujemy osobę, która pobierała świadczenie z ubezp. społ. i zdr. od dnia śmierci? od pierwszego dnia następnego miesiąca? czy może od dnia wydania decyzji uchylającej świadczenie? bo mam teraz taką sytuację i nie wiem co zrobić