wynika to z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit a ustawy. Powyższy przepis jest jednoznaczny, a ustawa o świadczeniach rodzinnych nie zawiera żadnych wyjątków pozwalających na wyłączenie powyższego zapisu
Organ administracji publicznej realizujący świadczenia rodzinne, zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art 6 k.p.a.
Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku z art. 20, art. 17 ust. 5 pkt 2 ppkt a, ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.), § 2 ust. 1, 2 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 105, poz. 881 z późn. zm.) oraz Zarządzenia nr 40/1/2010 Wójta Gminy z dnia 6 grudnia 2010 r. w sprawie upoważnienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do prowadzenia postępowania, a także wydawania decyzji administracyjnych w sprawach świadczeń rodzinnych po rozpatrzeniu wniosku Pani Agnieszki o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego
ODMAWIAM
przyznania Pani prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem
UZASADNIENIE
Świadczenie pielęgnacyjne, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub nie podejmowania pracy w związku z koniecznością opieką nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Osobami obciążonymi obowiązkiem alimentacyjnym, zgodnie z art. 128 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.
Osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki. Art. 129 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem.
W dniu 18 stycznia 2011 r. zwróciła się Pani do tut. Ośrodka z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem. Z akt sprawy wynika, że mąż Janusz Czerniak legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie wydane przez Lekarza Orzecznika ZUS z dniar., Nr akt na czas nieokreślony.
Pani nie pracuje zawodowo i nie może podjąć pracy zarobkowej z powodu opieki nad mężem. Ponadto nie ma Pani ustalonego prawa do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego. Państwo posiadają pięcioro dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Matka pana – pani , również nie jest w stanie opiekować się synem, gdyż mieszka w (woj. zachodniopomorskie) i ma 81 lat. W związku z powyższym Pani Agnieszka jest jedyną osobą w rodzinie, która może zapewnić całodobową opiekę nad mężem.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w postanowił jednak odmówić Pani świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt. 2 ppkt a, ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.
Z tych względów należało postąpić jak na wstępie.
Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ciechanowie za pośrednictwem tutejszej Instytucji w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.