Witam
Osoba uprawniona pobrała świadczenie z funduszu alimentacyjnego
i jednocześnie otrzymała do rąk własnych kwotę alimentów , której nie przekazała komornikowi sądowemu. Jaki powinien być tok postępowania ?
Skąd wiesz, że otrzymała do ręki pieniądze? Ma na to jakieś potwierdzenie?
wierzycielka zapewne podpisała sie pod oswiadczeniem, ze biorac FA nie moze brac alimentów z innych źródeł. bedzie musiala zwrócic, o ile jest na to jakis dowód ze to otrzymała
Komornik skierował pismo, że 30-tego xx miesiąca klientka otrzymała do rąk własnych kwotę w wysokości xxx. Dwa dni przed otrzymaniem tej kwoty kobieta zjawiła się w ośrodku z wnioskiem, że chce wygasić prawo do świadczenia w związku z tym, że od nowego miesiąca jej były partner będzie jej płacił alimenty do rąk własnych. Jest decyzja wygaszająca od pierwszego następnego następnego miesiąca. Facet na dzień dzisiejszy ma spłacony w całości fundusz(do momenty wygaszenia decyzji przyznającej. Wiec mam pytanie czy w tym ostatnim miesiącu możemy mówić o świadczeniu nienależnie pobranym?
Art. 28.
1. W okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:
1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy – do ich całkowitego zaspokojenia,
2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej – do ich całkowitego zaspokojenia,
a następnie alimenty przekazuje się wierzycielce. Więc jeżeli w dniu otrzymania tych alimentów te 2 pierwsze długi (FA i ZA) były spłacone to kobieta zgodnie z kolejnością je pobrała (co prawda nie od komornika o bezpośrednio od dłużnika ale przepis też analogicznie ma zastosowanie).
Tak więc nie ma zastosowania art. 2 pkt 7 lit d:
nienależnie pobrane świadczenia – oznaczają świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobiera-nia otrzymała, niezgodnie z kolejnością określoną w art. 28, zaległe lub bieżące alimenty, do wysokości otrzymanych w tym okresie alimentów.
Uściślając ostatnia wpłata od komornika nastąpiła 17-go omawianego miesiąca. Po tej wpłacie dłużnikowi zostało ok 5 zł z tytułu odsetek. 27-go zjawiła się klientka z wnioskiem o wygaszenie świadczeń, decyzja wygaszająca od 01 następnego miesiąca. Skierowane pismo do komornika z informacja i kopią decyzji. W odpowiedzi pismo od komornika z informacją, żę klientka pobrała 30-go omawianego miesiąca alimenty od dłużnika.
dobra, dobra wszystko piszesz a wyplata świadczeń to kiedy była? 15tego, 20go czy kiedy?
Jedno jest pewne biorąc fa nie powinna brać kasy ani od dłużnika ani komornika
a poza tym to trochę śmierdzi bo skoro wypłata 15 a ta 27 przyszła że chce uchylenia a 30 wzięła kasę do ręki, mimo że nie powinna to zalatuje wprowadzeniem organu w błąd