sytaucja zdrowotna klienta wywiad środowiskowy - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]

Napisano: 16 sty 2019, 16:19

Witam! Mam pytanie, czy pracownicy socjalni mogą mieć do wglądu kartę ze szpitala klienta i czy możemy w wywiadzie, w sytuacji zdrowotnej wpisać choroby z karty szpitalnej ? Pozdrawiam
asiaw7777
Praktykant
Posty: 24
Od: 14 lis 2016, 16:38
Zajmuję się: PS


Napisano: 16 sty 2019, 23:51

To jest dokumentacja objęta tajemnicą lekarską
Jeśli klient wyraża na to zgodę, z własnej nieprzymuszonej woli, i wam to udostępnia, to tak, należy to odnotować w wywiadzie z podpisem klienta.
Natomiast jeśli klient nie chce pokazać, to ma do tego prawo, chroni go tajemnica lekarka. Może przynieść zaświadczenie lekarskie że choruje przewlekle na schorzenia np, i tu ogólna nazwa, gastrologiczne, neurologiczne, itd. bez podawania konkretnej jednostki chorobowej. W takich przypadkach My nie możemy zaglądać ani w karty ze szpitala, ani w karty z poradni, ani tym bardziej kserować do akt.
Przyjaciółka
Stażysta
Posty: 95
Od: 19 paź 2016, 23:10
Zajmuję się:

Napisano: 17 sty 2019, 11:09

Dziękuję bardzo :) Pozdrawiam
asiaw7777
Praktykant
Posty: 24
Od: 14 lis 2016, 16:38
Zajmuję się: PS

Napisano: 24 sty 2019, 19:24

W naszej pracy też jesteśmy zobligowani do zachowania poufności danych a wg druku wywiadu mamy wiedzieć praktycznie wszystko. Sytuacja zdrowotna klienta musi być jasna - ja mówiłem wprost, że mam taką rubrykę w wywiadzie i muszę ją wypełnić optymalnie zgodnie z faktami. Taka wiedza ma też znaczenie dla rozplanowania dalszej pomocy na rzecz klienta.
Xman
Starszy referent
Posty: 767
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 24 sty 2019, 21:46

Jasne, jesteśmy zobowiązani do zachowania poufności, tyle że zachowanie poufności a prawo klienta do zachowania tajemnicy lekarskiej to zupełnie dwie różne rzeczy.
Rubryki są bo to ważne informacje, ale nie są po to abyś Ty wpisał dokładną jednostkę chorobową najlepiej z kodem ICD-10, a tym bardziej abyś kserował np wypisy ze szpitala, chodził prosić o wgląd w dokumentację medyczną w poradni, szpitalu etc.

Jeśli klient mówi Ci że na coś choruje, to proś o zaświadczenie od lekarza. Na zwykłych zaświadczeniach lekarskich wydawanych do różnych celów są pola oznaczone gwiazdką, dotyczące ujawnienia jednostki chorobowej. Dlatego lekarz wystawiając zaświadczenie napisze jedynie że choruje przewlekle i jest pod opieką (i tu nazwa specjalisty), aby nie naruszać tajemnicy lekarskiej, chyba że pacjent prosi o dokładne wpisanie jednostki chorobowej. Inną sytuacją są zaświadczenia wystawiane do innych lekarzy (poradni) na komisje lekarskie czy skierowań do szpitala, tam musi być wszystko dokładnie podane, ale nie dla pracowników OPS. Nawet na orzeczeniu niepełnosprawności jest tylko kod dotyczący pewnej grupy schorzeń, a nie wypisane dokładnej choroby.

U nas jest zasada, że nawet jeśli klient sam mówi dokładnie na co choruje i nawet pokazuje wypis ze szpitala, to my wpisujemy tylko ogólnie bez podawania konkretnych chorób, dlatego żeby klient poczuł się komfortowo, a także że w pracy przewijają się np praktykanci, którzy szybko znikają ;). Tajemnica tajemnicą, ale wiadomo jak to w życiu różnie bywa :roll:
Przyjaciółka
Stażysta
Posty: 95
Od: 19 paź 2016, 23:10
Zajmuję się:

Napisano: 25 sty 2019, 7:54

A co z zaswiadczeniami lekarskimi do usług specjalistycznych dla osób chorych psychicznie? Nam kontrola zrzuciła, ze na zaswiadczeniu, że osoba wymaga takich usług ma byc jeszcze konkretna jednostka choroby
luna13
Praktykant
Posty: 22
Od: 17 paź 2017, 10:27
Zajmuję się: ps

Napisano: 25 sty 2019, 8:48

Podtrzymuję, że naszym zadaniem jest optymalne pozyskiwanie informacji - a poszczególne instytucje mają obowiązek nam ich udzielać jeśli tego chcemy. Nie raz miałem klientów w szpitalach, u których wg tego co mówią powinienem napisać jedynie że coś ich nagle zabolało albo zasłabli. Rozmowa z lekarzem wykazała natomiast, że gość jet zaawansowanym cukrzykiem i jeszcze bardziej zaawansowanym alkoholikiem. Ma to niebagatelne znaczenie dla dalszej pracy z ww.
Xman
Starszy referent
Posty: 767
Od: 14 gru 2017, 18:33
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 28 sty 2019, 16:20

Xman pisze:Podtrzymuję, że naszym zadaniem jest optymalne pozyskiwanie informacji - a poszczególne instytucje mają obowiązek nam ich udzielać jeśli tego chcemy. Nie raz miałem klientów w szpitalach, u których wg tego co mówią powinienem napisać jedynie że coś ich nagle zabolało albo zasłabli. Rozmowa z lekarzem wykazała natomiast, że gość jet zaawansowanym cukrzykiem i jeszcze bardziej zaawansowanym alkoholikiem. Ma to niebagatelne znaczenie dla dalszej pracy z ww.
Zgadzam się z Tobą. Klient udostępnia, wyraża zgodę na wgląd w kartę informacyjną, więc moim obowiązkiem jest zawarcie tej informacji w wywiadzie. Ponadto ustalenie formy pomocy, tak jak napisałeś, bardzo często uzależnione jest od konkretnego schorzenia. Inaczej wygląda leczenie nadciśnienia a inaczej poważnej choroby serca.
socjal123
Praktykant
Posty: 33
Od: 21 mar 2017, 13:36
Zajmuję się: PS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 8 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x