Czy w sytuacji gdy osoba wymagająca opieki została umieszczona w zakładzie opiekuńczo leczniczym nadal przysługuje SZO?
Informacja uzyskana od pracownika socjalnego (nie potwierdzona, nie zgłoszona przez stronę).
Czy to wystarczy żeby wezwać stronę do złożenia wyjaśnień?
Co należy wziąć pod uwagę, co zbadać?
Czy ZOL jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą?
Czy osoba korzysta w ZOL-u z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.
Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli: osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu (art. 16a ust. 8 pkt 2).
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
1) nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2) rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (art. 16a ust. 1).