Rodzina miała przyznane świadczenie na pierwsze i drugie dziecko. W lipcu matka założyła działalność- dochód za sierpień przekroczył. Uchylam od wrześnie na pierwsze dziecko, ale jeszce taki myk, że pierwsze kończy w lutym 2017 18 lat. Więc drugiemu muszę ukrócić okres przyznania świadczenia do końca lutego 2017 zamiast do końca okresu zasiłkowego (ponieważ on staje się pierwszym dzieckiem).
Czy ktoś miał podobną sytuację i mógłby podzielić się uzasadnieniem zmiany okresu świadczenia w związku z tym że drugie dziecko staje się pierwszym? Proszę
Nie, ponieważ po skończeniu przez starsze dziecko 18 lat ono nie "wybywa" nagle z rodziny (skład rodziny zostaje ten sam) a na 4- osobową rodzinę z pierwotnymi dochodami dochód na osobę uprawniał do pobierania na pierwsze dziecko. Zatem gdy drugie dziecko staje się pierwszym ze starymi dochodami (bez uzysku) świadczenie przysługuje mu do końca okresu zasiłkowego
pisaliśmy takie uzasadnienie ale w decyzjach przyznających.
Jeszcze żadnej nie zmienialiśmy ani nie uchylaliśmy.
Ale w przyznających pisaliśmy tak:
Jednocześnie z przeprowadzonej analizy wniosku wynika, że pierwsze dziecko w rodzinie tj. .... w dniu ..-..-....r. kończy 18 lat. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – pierwsze dziecko to jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia (…). Ustalając prawo do świadczenia wychowawczego na drugie dziecko ............... należy zatem uwzględnić fakt, iż ............ kończy ..-..-....r. 18 rok życia i w związku z tym, drugie dziecko tj. ....... staje się w świetle ustawy pierwszym dzieckiem. Wobec powyższego świadczenie wychowawcze na drugie dziecko przysługuje do dnia ..-..-....r.
a w takiej sytuacji jesli starsze konczy 17 lutego 2017 roku konczy 18 lat (dochody przekraczaja na pierwsze od grudnia 2016) to swiadczenie przysluguje na młodsze do 16 lutego czy do konca lutego?