Napisano: 14 cze 2023, 14:37
U nas PCPR wystąpił o aktualizacje wywiadu z uczestnikiem PŚDS powołując się na art.105 ustawy o pomocy społecznej w brzmieniu "Jednostki sektora finansów publicznych, w tym sądy, Policja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i organy administracji publicznej, a także kuratorzy sądowi, pracodawcy, podmioty wykonujące działalność leczniczą, przedszkola, szkoły, placówki, poradnie i ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 1–8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe(Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378), szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy są obowiązani niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika ośrodka pomocy społecznej, dyrektora centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, lub pracownika socjalnego udostępnić informacje, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej, dla ustalenia wysokości odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej lub dla weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy
społecznej, wysokości tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia.
Powyższy przepis mówi obowiązku udzielenia informacji na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej, dyrektora centrum usług społecznych, pracownika socjalnego, nie wskazuje wprost możliwości żądania od Ośrodka informacji w drodze rodzinnego wywiadu środowiskowego. Osoby , których wnioski dotyczą nie są klientami GOPS, nie pobierają świadczeń – nie ma podstawy do przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego. Podstawę jak i kompetencje w tym zakresie posiada PCPR - osoby korzystają ze świadczenia przyznanego przez PCPR. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy daje GOPS podstawę prawną jedynie do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego u osoby starającej się o przyjęcie do w/w domu przed wydanie decyzji przyznającej świadczenie.
Ponadto wywiad środowiskowy wiąże się ze zbieraniem, przetwarzaniem i dopiero wówczas udostępnianiem danych. Na szkoleniach zwracano uwagę, że nie możemy przeprowadzać wywiadu nawet na zlecenie sądu, a mamy jedynie obowiązek udzielić informacji ale jeżeli takie posiadamy i na podstawie posiadanych dokumentów, nie mamy podstawy prawnej do tworzenia nowych.
Ponadto PCPR ma swoich pracowników socjalnych, którzy maja uprawnienia do przeprowadzania wywiadu środowiskowego na równi z pracownikami OPS. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego § 2. 1. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny zatrudniony w ośrodku pomocy społecznej, centrum usług społeczenych lub powiatowym centrum pomocy rodzinie, zwanych dalej „podmiotami uprawnionymi”. ”., a terenem jego właściwości jest teren wszystkich gmin powiatu. Ponadto zgodnie z kompetencjami ustawowymi PCPR jest w tym przypadku Organem prowadzącym postępowanie (komu więc powinno zależeć aby posiadać aktualizacje wywiadu) Więc jaka jest przesłanka zlecania zbierania i przetwarzania danych innemu Organowi, kiedy PCPR jako organ prowadzący postępowania jest upoważniany sam do zbierania żądanych danych osobowych. Zgodnie z art. 19 kpa Organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej (prowadzącym postępowanie jest PCPR) i miejscowej (osoba zamieszkuje na terenie powiatu).
Nadmienię jeszcze, że w przypadku kiedy wywiad przeprowadza pracownik OPS uczestnik zajęć PŚDS musi rezygnować z zajęć w tym dniu, co dla zdecydowanej części z nich jest problematyczne.