Osoba zameldowana na pobyt stały w naszej gminie, przebywająca w ZOL wymaga umieszczenia w domu pomocy społecznej. Przed pobytem w tej placówce przez kilka lat przebywała w mieszkaniu chronionym, które znajduje się również na terenie gminy gdzie jest ZOL. Z informacji uzyskanych od rodziny wynika, że osoba ta nie mieszka na terenie naszej gminy już około 10 lat. Kto w tej sytuacji będzie umieszczał w DPS, nasza gmina czy gmina obecnego pobytu, gdzie przebywała również przed umieszczeniem w ZOL?
Przez ostatnie lata mieszkała w tej gminie gdzie jest ZOL, i tam otrzymywała wsparcie. U nas ma stały meldunek i dlatego pomysł aby to nasza gmina go kierowała.
Sprawa nie jest prosta. Ale w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę miejsce zamieszkania i tzw. „ześrodkowanie centrum życiowego”, a lokal wspomagany jest miejscem zamieszkania – czyli „tamta” gmina. Z drugiej strony – skoro pan przebywa w ZOLu i ze względu na stan swojego zdrowia nie może wrócić do mieszkania wspomaganego, to teoretycznie spełniałby przesłankę bezdomności – jako osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania (ost. miejsce zam. na terenie Waszej gminy). Uważam jednak, że należy trzymać się pierwszej wersji, bo ZOL jest jak szpital, więc teza, że trafiając do ZOLu pan stał się osobą bezdomną, jest moim zdaniem nieuprawniona.