Czy trzeba sprawdzać w dodatku osłonowym, czy wnioskodawca złożył deklarację w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?
Przepisy ustawy z 17.12.2021 r. o dodatku osłonowym nie dają organowi właściwemu uprawnień do weryfikacji oświadczeń, co do źródeł ogrzewania i faktu wpisania/zgłoszenia ich do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Brak jest bowiem takiego uprawnienia przewidzianego w ustawie.
Informacje przedstawione we wniosku o ustalenie prawa do dodatku osłonowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Powyższy rygor będzie więc dotyczył również wskazanych w oświadczeniu kwestii źródeł ogrzewania i faktu wpisania ich do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
To ja też dołożę, dziś przeczytałam na lex-ie (odpowiedź udzielona wczoraj)
Na jakiej podstawie wezwać stronę do złożenia wyjaśnień, gdy piec nie jest zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków?
Opublikowano: QA 1898385
Status: aktualne
Autor odpowiedzi:
Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono:
9 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
PYTANIE
Pani wnosi o dodatek osłonowy w podwyższonej kwocie, ale piec nie jest zgłoszony w naszej gminie do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Na jakiej podstawie wezwać stronę do złożenia wyjaśnień, gdy piec nie jest zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków?
ODPOWIEDŹ Przepisy u.d.o. nie dają organowi prowadzącemu postępowanie możliwości zbadania, czy wnioskodawca zgłosił piec do centralnej ewidencji emisyjności budynków. W tym zakresie, organ powinien bazować na oświadczeniu strony, złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej i na tej podstawie wydać rozstrzygnięcie.
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1) – dalej u.d.o., reguluje zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatku osłonowego oraz właściwość organów w tych sprawach.
Zgodnie z art. 2 u.d.o.:
1. Dodatek osłonowy przysługuje:
1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 oraz z 2021 r. poz. 1162, 1981, 2105 i 2270) nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;
2) osobie, o której mowa w pkt 1, w przypadku gdy wysokość jej przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1, w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę.(…)
Przyznanie prawa do dodatku osłonowego zależne jest od spełniania wyżej wymienionego kryterium dochodowego, przy czym przepisy u.d.o., nie uzależniają prawa do przedmiotowego świadczenia od wpisania danego lokalu do centralnej ewidencji emisyjności budynków, powyższe zgłoszenie powoduje, że stronie przysługuje dodatek osłonowy w zwiększonej kwocie.
(...)
Jak wynika z powyższego, zwiększony dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują urządzenia grzewcze zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, które zostały wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Przepisy u.d.o., nie dają organowi właściwemu uprawnień do sprawdzania oświadczeń, co do faktu zgłoszenia ich do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Strona składa jednak oświadczenie w tym przedmiocie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Skoro przepisy u.d.o. nie przewidują obowiązku sprawdzenia, czy dany piec jest zgłoszony do ewidencji, zasadne jest stwierdzenie, że organ powinien opierać się na oświadczeniu strony, składanym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń i na tej podstawie wydać rozstrzygnięcie.