utrata statusu bezrobotnego - jak wpłynąć na rodzinę? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Napisano: 24 sty 2016, 13:15

Rodzina składa się z 4 pełnoletnich osób (rodzice + syn + córka). Matka z córką są zarejestrowane jako bezrobotne, mąż i syn utracili status ponieważ nie stawili się w terminie. Ogólnie mają gdzieś kwestie zw z rejestracją, nawet jak się zarejestrują to i tak zaraz wylecą.
Jakie działania proponujecie podjąć, żeby mieć wpływ na te 2 osoby? Moje przemyślenia to:

1) Może powinienem zmniejszyć wys. zasiłku okresowego ponieważ 2 osoby nie spełniają warunków? Czy tak w ogóle można?
2) Czy może jednak utrzymać wysokość zasiłku tak jak jest + podpisać kontrakt zakładający zarejestrowanie jako poszukujący a później (kiedy minie kara z PUP) jako bezrobotni oraz regularne stawiennictwo?

Bardziej myślę o drugim rozwiązaniu ale co jeśli się nie wywiążą? Uchylenie pomocy w formie zasiłku całej rodzinie? Szkoda karać matkę i córkę. Chyba jednak nie ma wyjścia.

Jak myślicie?
Xman


Napisano: 24 sty 2016, 19:56

1) zmniejszyć nie możesz, chyba że matka z córką będą prowadziły oddzielne gospodarstwo domowe ale raczej tak nie jest
2) ja bym podpisała kontrakt nie wywiążą się to odmowa np na 3 m-c no niestety, jak nie zadziałasz to raczej sami tez nie bedą mieli motywacji zeby coś zmienić, 4 dorosłe osoby trzeba ich zmobilizować do pracy
Gość

Napisano: 24 sty 2016, 20:16

Ok, więc pójdę w stronę kontraktu ale jeśli się nie mylę to w przypadku złamania postanowień wchodzi w grę odmowa najwyżej na 1 m? Czy nie?

Jak przyjdą za miesiąc to najwyżej przy składaniu podania znów podam kontrakt do podpisu (pierwsze postanowienie to kilka dni na dokonanie rejestracji jako poszukujący jeśli nie będą jeszcze mogli jako bezrobotni) - jak odmówią podpisania to odmowa zasiłku, jak podpiszą i w ciągu tych kilku dni się nie zarejestrują to też odmowa zasiłku (jako złamanie kontraktu).

Taki kontrakt powinna podpisać cała rodzina? Czy tylko ci "oporni" członkowie?
Jeśli ci "oporni" odmówią a reszta podpisze to uznać za odmowę?
Xman

Napisano: 24 sty 2016, 21:06

VII. Ustalenia dotyczące sposobu przekazywania ewentualnych świadczeń, w tym pomocy pieniężnej, korespondencji i innych, masz taki punkt w kontrakcie socjalnym możesz tam napisać że jeżeli się nie wywiążą to odmowa na 1-2-3 m-c, będą o tym wiedzieli, albo to podpiszą albo nie.

Wydaje mi się że podpisujesz kontrakt z całą rodziną a działania konkretnie do poszczególnych osób ale nie jestem pewna. Jeżeli Ci nie podpiszą to odmowa bo brak współpracy, możesz też ustalić działania z innymi członkami rodziny np. aby matka bądź córka aktywnie poszukiwały pracy po przez wydanie im karty zawodowej albo z nimi ustalić co by mogły zrobić aby poprawić swoją sytuacje zawodową.

. Podstawą prawną realizacji kontraktu socjalnego jest art. 108 ustawy o pomocy społecznej. Kontrakt może zostać zawarty z rodziną w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej z tym, że podstawowe działania muszą być skierowane do osoby korzystającej ze świadczeń pomocy społecznej. Możliwe jest również zawarcie odrębnych kontraktów socjalnych w ramach rodziny. Decyzję podejmuje pracownik socjalny w uzgodnieniu z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie.Przy podejmowaniu decyzji bierze się pod uwagę sytuację osób będących na utrzymaniu osoby korzystającej ze świadczeń.
Gość

Napisano: 25 sty 2016, 9:17

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią - jak to zrobić żeby nie karać całej rodziny w przypadku zerwania kontraktu. Chcę wpłynąć jedynie na dwóch członków rodziny, jak myślicie?
Xman

Napisano: 25 sty 2016, 12:55

Kontrakt z całą rodziną.
Można ograniczyć pomoc o cześć przypadającą na osoby niewywiązujące się z zobowiązań - wykorzystujemy do tego art. 11 ust. 3
kolo32

Napisano: 25 sty 2016, 14:31

To byłby dobry pomysł ale czytając cały art 11 ograniczanie świadczenia występuje tam tylko przy marnotrawieniu środków.
Xman

Napisano: 25 sty 2016, 15:02

Nie używamy słowa "ograniczenie" - tylko roboczo nazwalam
Pomniejszenie o część przypadającą na....

Można tez przyznać zasiłek na dwie osoby, na dwie pozostałe odmówić - choc takiego sposobu w życie nie wprowadziliśmy
kolo32

Napisano: 25 sty 2016, 17:17

Czyli: liczę kryterium dochodowe dla 4 osób, ich ewentualne dochody, obliczam kwotę zasiłku okresowego a na końcu dopisuję, że wnioskuję o pomniejszenie tej kwoty proporcjonalnie do członków rodziny, którzy nie spełniają warunków.
To rozwiązanie mi pasuje - jest sprawiedliwe, czy kontrole się nie czepią? Przetestowane w praktyce?
Xman

Napisano: 25 sty 2016, 19:03

Tak własnie liczymy, w uzasadnieniu rozwijając temat bardziej niż w standardowych przyznaniach.
Od takiej formy nikt się jeszcze nie odwołał, ale było w drugą stronę - daliśmy odmowę całej rodzinie a sko uchyliło właśnie zwracając uwagę na art 11 ust 3
kolo32



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x