kontrakt z bezdomnymi - kto ??

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 lis 2016, 14:37

Na terenie naszej gminy funkcjonują dwa schroniska dla bezdomnych (nie są one prowadzone przez gminę ani na zlecenie gminy). Moje pytanie jest - kto ma spisać kontrakt z bezdomnym przebywającym w tym schronisku. Z bezdomnymi, którzy przychodzą do schroniska obecnie i którzy kierowani są przez gminy stałego meldunku kontrakt zawiera pracownik z właściwego ze względu na ostatni meldunek stały OPS.
Ale co z bezdomnymi którzy są już w schronisku i np mają przyznane schronienie do końca 2016 r. (decyzja na schronienie wydana przez gminę ostatniego meldunku stałego, nie przez nasz OPS). Kto ma zawrzeć kontrakt z taką osobą.

I jeszcze jedno pytanie czy powinniśmy zawierać kontrakt z osobami które są w schronisku ale nie były przez nas kierowane a pobyt w schronisku opłacają sami np ze swojej emerytury.
ninka


Napisano: 03 lis 2016, 13:45

Kontrakt jest dwustronną umową, z czego wynika, że jego zapisy powinny być ustalane pomiędzy pracownikiem socjalnym a klientem w bezpośrednim kontakcie. Logiczne jest chyba, że gmina ostatniego zameldowania nie będzie miała możliwości wysłania pracownika socjalnego niejednokrotnie na drugi koniec Polski po to, by zawarł kontrakt socjalny z bezdomnym, który od lat przebywa tam w schronisku. Nie wydaje mi się też możliwe, aby bezdomny odbył podróż do swojej gminy ostatniego zameldowania aby podpisać kontrakt. Jednym słowem uważam, że powinien być zawierany w miejscu pobytu bezdomnego (oczywiście z wyłączeniem sytuacji, kiedy ktoś nowy jest kierowany).
EwkaSoc

Napisano: 03 lis 2016, 14:29

no tak to jest oczywiście logiczne. Tylko fajnie mamy teraz my i wszystkie ośrodki na terenie których są schroniska. Bo już nie chodzi o liczbę kontraktów które mamy zrobić, ale to co my mamy zaoferować bezdomnemu z gminy której możliwości nie znamy. Czy mamy mu zaoferować może pomoc ze strony naszej gminy?? I jeżeli to my ten kontrakt zawieramy, to rozumiem ze zostawiamy u nas oryginał, ale np jak zwracamy się do gminy z wnioskiem klienta o refundacje to już pozostawiamy u nas kopie dokumentów. Istny cyrk. I to my mamy teraz monitorować postęp tego kontraktu?? To jaka jest rola gminy w pomocy dla swojego bezdomnego??
ninka

Napisano: 06 lis 2016, 19:09

Kontrakt zawiera i prowadzi pracownik socjalny ze schroniska. Doprecyzowanie to zawiera rozporządzenie w sprawie standardów, na razie projekt. Kontrakt socjalny i aktywizacja to jeden ze standardów, które schronisko musi spełnić, aby mogło działać.
Iwi

Napisano: 08 lis 2016, 8:56

@Iwi: Na stronie ministerstwa wisi projekt z dn. 19.07.2016. Nie wiadomo czemu nie opublikowano tam nowszej wersji, z dn. 16.09.2016, która była rozesłana do wojewodów z prośbą o ocenę kosztów. O ile mi wiadomo, ta jest najnowsza, ale ponieważ najwyraźniej jedne rzeczy są publikowane, a inne nie, mogę się mylić. W takim razie byłbym wdzięczny za namiar na nowszą wersję. W tych dwóch nie ma niczego takiego, o czym piszesz.
jerzozwierz
Referent
Posty: 304
Od: 17 sty 2006, 23:22

Napisano: 08 lis 2016, 9:57

Ja te tego niestety nie widzę. Też uważam, że aby to miało ręce i nogi kontrakt powinien robić pracownik socjalny ze schroniska. Ale póki co takich zapisów nie ma, a na projekcie przecież nie pracujemy.
ninka

Napisano: 09 lis 2016, 17:13

Oczywiście, że na projekcie rozporządzenia nie pracujemy (???!!!!), ale może on stanowić podpowiedź oraz zamysł ustawodawcy.
Iwi

Napisano: 09 lis 2016, 17:59

W ustawie jest napisane, że kontrakt podpisuje pracownik ops rozporządzenie nie może zmienić ustawy. jeśli nie ma formalnego skierowania czyli decyzji nie ma obowiązku kontraktu. Zostaje noclegownia.
igaa

Napisano: 10 lis 2016, 10:42

Najbarsziej ciekawe jest to, że każda gmina musi mieć obowiązkowo program dot. Bezdomnych psów i kotów oraz zawarte stosowne porozumienia ze schroniskami dla zwierząt . Natomiast w przypadku LUDZI takiego obowiązku nikt nie wymaga. Teraz po zmianach na Noclegownie nie ma decyzji a co za tym idzie odpłatności za pobyt. Tylko czekać aż większość noclegowni zostanie zlikwidowana !!
Herbi

Napisano: 17 lis 2016, 15:43

Więc aby zaspokoić ciekawość wszystkich zainteresowanych...zgodnie z posiadaną przez nas interpretacją z MRPiPS kontrakt socjalny zawierany jest przez pracownika socjalnego ośrodka właściwego pod względem ostatniego zameldowania na pobyt stały. W jaki sposób skoro człowiek przebywa setki km od was i nie macie bezpośredniego kontaktu? Otóż w taki, że otrzymujecie przecież wywiady środowiskowe odnośnie odpłatności i na ich podstawie ustalacie co człowiekowi jest niezbędne do usamodzielnienia się. Możecie też zawsze porozmawiać z pracownikiem przez tel, który taki wywiad przeprowadza. Możecie też spisać kontrakt, wysłać do ośrodka na terenie którego jest schronisko, aby dali człowiekowi do podpisania i odeślą wam. Zaznaczam, że to w gestii ośrodka właściwego jest posiadanie takiego kontraktu, bo idzie za tym przecież odpłatność za pobyt. U nas utarło się, że z nowymi kierowanymi spisujemy kontrakt w trakcie wydawania skierowania.
zzzzzz

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 15 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]