zgon dłuznika a wypłata - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 19 ]

Napisano: 06 sie 2015, 15:17

Dłużnik zmarł 15.01, dopiero w sierpniu komornik poinformował nas o zawieszeniu postępowania (wcześniej miejsce pobytu dłużnika nieznane )-wypłacaliśmy wierzycielce cały czas, i co teraz? Uchylamy decyzję od sierpnia-od momentu poinformowania nas o sprawie czy od lutego-miesiąca następującego po śmierci dłużnika i robimy zwrot nienależnie pobranych świadczeń z FA.
Oli


Napisano: 06 sie 2015, 15:29

żadnych nienależnie pobranych nie robisz.... uchylasz decyzje przyznającą od daty śmierci... uchylasz postępowanie wobec dłużnika i jego zobowiązania i to wszystko :)
sobiesama

Napisano: 06 sie 2015, 15:42

Robisz nienależnie pobrane
lucB

Napisano: 06 sie 2015, 16:15

nienależnie? a z jakiej racji, skoro nie wiadomo gdzie był i nie było wiadomości wcześniejszej o śmierci ?
wróżka miała powiedzieć?
sobiesama

Napisano: 07 sie 2015, 8:40

Dzięki. Wierzycielka się już wystraszyła bo co ona jest winna, nie ma z dłużnikiem kontaktu i jeszcze tyle by miała zwracać...dziękuje jeszcze raz
Oli

Napisano: 07 sie 2015, 10:38

Oli pisze:Uchylamy decyzję od sierpnia-od momentu poinformowania nas o sprawie czy od lutego-miesiąca następującego po śmierci dłużnika i robimy zwrot nienależnie pobranych świadczeń z FA.
Nie uchyla się decyzji na podstawie której wypłaciłaś już świadczenia.
Przewidziana w tym przepisie weryfikacja świadczenia może odnosić skutek jedynie na przyszłość. Nie istnieje bowiem podstawa prawna, by w oparciu o omawiany przepis usunąć konsekwencje prawne wywołane przez weryfikowane rozstrzygnięcie, na podstawie którego wypłacono już świadczenia. W takiej sytuacji znaleźć może zastosowanie materialnoprawna instytucja zwrotu nienależnie pobranego świadczenia (art. 23 ust. 1 ustawy).
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F5722655CA

Wydajemy decyzję NP.
W konsekwencji, śmierć P D, będącego osobą zobowiązaną do łożenia na utrzymanie dziecka skarżącej spowodowała, że uprawnienie tego dziecka do alimentów od w/w wygasło począwszy od dnia następującego po dacie śmierci to jest 1 września 2013 r. Nie budzi zatem wątpliwości stwierdzenie, że skarżąca utraciła równocześnie uzależniony od uprawnienia dziecka do alimentów status osoby, której przysługuje prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skoro zależność uprawnienia do świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest ściśle i obiektywnie powiązana z osobą dłużnika alimentacyjnego (od tego, czy żyje) to zarazem obiektywny jest brak podstawy prawnej do świadczenia alimentacyjnego w sytuacji śmierci dłużnika alimentacyjnego. Inaczej rzecz ujmując, w tym stanie faktycznym, okoliczności powodujące ustanie świadczenia alimentacyjnego są obiektywne. Nie ma wobec tego znaczenia, że skarżąca nie miała wiedzy o śmierci męża do grudnia 2013 r. Obowiązek alimentacyjny wygasa niezależnie od wiedzy osoby pobierającej świadczenie o śmierci dłużnika alimentacyjnego (zob. wyrok WSA w Białymstoku z 02.02.2012 r. sygn. akt II SA/Bk 815/11).
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0A0F7D643A
W konsekwencji, śmierć J.M., będącego osobą zobowiązaną do łożenia na utrzymanie dziecka skarżącej spowodowała, że uprawnienie tego dziecka do alimentów od ojca dziecka , wygasło począwszy od dnia następującego po dacie jego śmierci to jest 29 marca 2013 r. Nie budzi zatem wątpliwości stwierdzenie, że skarżąca utraciła równocześnie uzależniony od uprawnienia dziecka do alimentów status osoby, której przysługuje prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skoro zależność uprawnienia do świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest ściśle i obiektywnie powiązana z osobą dłużnika alimentacyjnego (od tego, czy żyje), to zarazem obiektywny jest brak podstawy prawnej do świadczenia alimentacyjnego w sytuacji śmierci dłużnika alimentacyjnego. Inaczej rzecz ujmując, w tym stanie faktycznym okoliczności powodujące ustanie świadczenia alimentacyjnego są obiektywne. W związku z tym nie ma znaczenia podnoszona przez skarżącą okoliczność, że nie wiedziała o śmierci dłużnika alimentacyjnego. Wymaga bowiem podkreślenia, że obowiązek alimentacyjny wygasa niezależnie od wiedzy osoby pobierającej świadczenie o śmierci dłużnika alimentacyjnego (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 2 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Bk 815/11).
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/31A63FF5E0
"Com napisał, napisałem."
J 19, 22
RR
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2014
Od: 23 lip 2007, 22:51
Zajmuję się:
Lokalizacja: wieś, Polska

Napisano: 07 sie 2015, 11:40

a przepraszam, zmieniam decyzję w części dotyczącej okresu przyznania :)
sobiesama

Napisano: 07 sie 2015, 11:49

Art. 24 daje mam możliwość dokonania zmian w decyzji jedynie wówczas gdy strona nie pobrała jeszcze świadczeń. Nie można w oparciu o ten zapis uchylać i zmieniać decyzji z tzw. mocą wsteczną.
"Com napisał, napisałem."
J 19, 22
RR
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2014
Od: 23 lip 2007, 22:51
Zajmuję się:
Lokalizacja: wieś, Polska

Napisano: 07 sie 2015, 12:14

Rozumiem że zmienić należy a nie uchylić?
Oli

Napisano: 07 sie 2015, 12:34

tak, zmienić okres przyznania :)
sobiesama



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 19 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x