Wyrok - przebywanie dziecka ustalone przy matce. Matka na drugim końcu Polski. Dziecko mieszka z ojcem, chodzi do szkoły w miejscu zamieszkania, z wywiadu wynika że jest z ojcem. Pozostaje mi odmówić i niech się odwołuje.
Proszę o wypowiedz
Art. 22. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem. Przepisy art. 15 ust. 2 i 3 stosuje się.
Żaden przepis nie uzależnia za to prawa do świadczenia od legitymowania się wyrokiem określonej treści.Art. 15. 1. Jeżeli w stosunku do osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia wychowawczego lub osoby pobierającej to świadczenie wystąpią wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, w tym również w przypadku, o którym mowa w art. 5a lub art. 22, wydatkowania świadczenia wychowawczego niezgodnie z celem lub marnotrawienia świadczenia wychowawczego, organ właściwy oraz wojewoda mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1508, z późn. zm.), w celu weryfikacji tych wątpliwości.
Powtórzę, koncepcja że wyrok o czymkolwiek przesądza nie znajduje potwierdzenia w ŻADNYM przepisie ustawy.zuza08 pisze:No mogłabym się sprzeczać "zbieg prawa rodziców" skoro matce wyrokiem sądu została powierzona opieka nad dziećmi oraz miejscem zamieszkania dzieci jest każdorazowo miejsce zamieszkania matki.
Zbieg prawa rodziców gdy nie ma żadnych uregulowań sądowych ale jeśli takie są? (mamy wyrok)
Tak więc nie ma co się nimi przejmować i przyznawać jak leci. ROZUMIEM
W tej sprawie można by uznać ewentualnie, że zbiegu nie ma, ale dlatego że nie jest spełniony warunek wspólnego zamieszkiwania i pozostawaniu na utrzymaniu. Ale gdzie tu podstawa do wydana decyzji odmownej osobie, która ten warunek spełnia?Świadczenie wychowawcze przysługuje:
1) matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2a, albo
2) opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
3) opiekunowi prawnemu dziecka, albo
4) dyrektorowi domu pomocy społecznej.