art. 8d. Po otrzymaniu wniosku polskiego organu centralnego, działającego na podstawie art. 51 ust. 2 lit. c oraz art. 53 rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 7 z 10.01.2009, str. 1, z późn. zm.), organ właściwy dłużnika przeprowadza wywiad alimentacyjny, w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.
Art. 5a. 1. Po otrzymaniu kolejnego wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 5, dotyczącego tego samego dłużnika alimentacyjnego organ właściwy dłużnika przeprowadza z dłużnikiem alimentacyjnym wywiad alimentacyjny oraz odbiera od niego oświadczenie majątkowe.
Zapis jest prawie identyczny, różni się:
"w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej"
ale akurat to masz podpunkty w wywiadzie i tak to zawsze ustalasz
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
Czy z dłużnikiem alimentacyjnym należy przeprowadzić wywiad alimentacyjny czy również dalsze działania zgodnie z ustawą (o uznaniu, wniosek o ściganie, wniosek o zatrzymanie prawa jazdy)?
Opinia
Drukuj
Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości zgodnie z art. 8d ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jako organ właściwy dłużnika mam wezwać dłużnika na wywiad alimentacyjny oraz do złożenia oświadczenia majątkowego.
Czy z dłużnikiem alimentacyjnym należy przeprowadzić wywiad alimentacyjny czy również dalsze działania zgodnie z ustawą (o uznaniu, wniosek o ściganie, wniosek o zatrzymanie prawa jazdy)?
Odpowiedź
W opisanej sytuacji, organ właściwy dłużnika powinien jedynie przeprowadzić wywiad alimentacyjny z dłużnikiem alimentacyjnym oraz odebrać od niego oświadczenie majątkowe.
Uzasadnienie
W opisanej sytuacji, organ właściwy dłużnika powinien zgodnie z brzmieniem art. 8d ustawy z 07.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 808 ze zm.) - dalej u.p.o.u.a., przeprowadzić wywiad alimentacyjny z dłużnikiem alimentacyjnym, celem ustalenia jego sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej, a także jego stanu zdrowia i przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej oraz powinien odebrać od niego oświadczenie majątkowe. Organ właściwy dłużnika w przypadku, o którym mowa w art. 8d u.p.o.u.a. nie przeprowadza procedury uregulowanej w art. 5 u.p.o.u.a.
Oprócz wezwanie na wywiad na wniosek polskiego organu centralnego zgodnie z art. 8d - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna przeczytaj również: