klient, który ma stały meldunek w naszej gminie wyprowadził się do innej gminy ale nie ma tam meldunku i nie zamierza wrócić na teren naszej gminy - ops przysyła nam wywiady w celu przyznania pomocy- czy istnieje możliwość aby to tamta gmina wypłacała zasiłki skoro klient nie zamierza powrócić na teren naszej gminy a nie jest osobą bezdomną. czy ktoś miał podobny przypadek?
gminą właściwą jest gmina w której klient posiada centrum zyciowe i z którą gminą się identyfikuje. musi się określić czy jest tam czasowo czy zamierza tam prowadzić swoje centrum życiowe. Są na to wyroki NSA
Oczywiście, że można. Trzeba by jednak zebrać materiał dowodowy i ewentualnie po przesłaniu kolejnego wywiadu wejść w spór kompetencyjny z tamtejszym Ośrodkiem (art. 22 KPA).
Trzeba jednak wykazać, że tamta gmina jest centrum życiowym klienta. Może na to wskazywać wiele czynników: zamieszkiwanie w lokalu mieszkalnym (nie może być osobą bezdomną), ponoszenie opłat za tenże lokal, ewentualna umowa najmu lokalu, posiadanie tam swoich rzeczy osobistych, miejsce ewentualnej rejestracji w PUP, korzystanie z innych dobrodziejstw (np. przedszkole, szkoła, żłobek dla dzieci). Mogą to też być inne czynniki, np. gdzie strona ma lekarza rodzinnego, czy posiada swoje rzeczy osobiste w miejscu stałego meldunku, czy ma możliwość powrotu pod tenże adres, itp. Nikt nie poda Ci jednak konkretnej recepty nie mając kompletu dokumentów dotyczących sprawy. Każdą trzeba rozpatrywać indywidualnie.
W trochę innej sprawie znalazłem kiedyś interpretacje definicji pojęcia miejsce zamieszkania "(...) przy ustalaniu miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy należy posiłkować się treścią art. 25 KC, zgodnie z którym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W świetle tego przepisu o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Wyrażenie zamiaru stałego pobytu nie wymaga złożenia oświadczenia woli (nie jest czynnością prawną). Wystarczy więc, że zamiar taki wynika z zachowania danej osoby, polegającego na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości".