wniosek o umorzenie - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 12 lut 2015, 9:47

Dłużnik przebywa w Zakładzie Karnym. tam jest wysyłana wszelka korespondencja.
10.02.2015 dostalismy wniosek od dłużnika o umorzenie zaległości z tytułu św. alim.
co robić w takiej sytuacji po kolei ?
wszczęcie postępowania w sprawie rozpatrzenia wniosku z dniem wpływu, tak?
i co dalej? wywiad? ale przecież on jest w zakładzie karnym.... POMOCY
b.k.


Napisano: 12 lut 2015, 10:35

Niektóre zakłady karne na prośbę organu przeprowadzają przesłuchanie strony inne chcą żeby pracownik socjalny przyszedł do aresztu, w którym zakładzie karnym przebywa ten dłużnik?
I z chaosu wyłonił się głos: „Śmiejcie się i bądźcie radośni, bo zawsze może być gorzej.”
Więc śmialiśmy się i byliśmy radośni i było GORZEJ …........
mala_mi999
Stażysta
Posty: 66
Od: 07 sty 2015, 10:01
Zajmuję się:

Napisano: 12 lut 2015, 11:14

dosyć daleko od naszego osrodka. to co musze zrobic? zadzwonic do tego ZK i zapytac czy zrobia i wtedy napisac wniosek o przeprowadzenie wywiadu do ZK czy do OPSu ktory jest w tamtym rejonie? bo od nas to na bank nikt tam nie pojedzie...
b.k.

Napisano: 12 lut 2015, 12:48

jeśli nie leży na waszym ternie to do ops który jest na ternie tego zk ale najpierw się upewnij że ci nie przeprowadzą tego przesłuchania bo tak jak pisałam niektóre zk przeprowadzają :)
I z chaosu wyłonił się głos: „Śmiejcie się i bądźcie radośni, bo zawsze może być gorzej.”
Więc śmialiśmy się i byliśmy radośni i było GORZEJ …........
mala_mi999
Stażysta
Posty: 66
Od: 07 sty 2015, 10:01
Zajmuję się:

Napisano: 12 lut 2015, 15:52

dzwonilam do ZK i tam nie ma kto wywiadu przeprowadzic. czyli powinnam do tamtego OPSu napisac wniosek o przeprowadzenie wywiadu z dłużnikiem? i co pozniej? no bo on ani nie splaca,ani nie ma jak...no ale czy moge umorzyc???
b.k.

Napisano: 13 lut 2015, 9:02

Niech ci ops przeprowadzi przesłuchanie strony
Jeśli chodzi o to czy powinno się umorzyć czy nie to zależy od sytuacji w jakiej sie znalazł ten dłużnik, choć my co do zasadny nie umarzamy, takie mamy polecenie, że się tak wyrażę. Poza tym to że przebywa w zk nie może być przesłanką do umorzenia
Tu jest przykładowe uzasadnienie dla dłużnika który wnosił o umorzenie i też przebywał w ZK

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami.
W myśl art. 30 ust. 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń alimentacyjnych łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
Decyzją znak:...................... z dnia ........................ został Pan zobowiązany do zwrotu należności z tytułu wypłaconych na rzecz ..................... świadczeń z funduszu alimentacyjnego za okres od .................. do .................... w wysokości .................... zł. wraz z ustawowymi odsetkami.
Pismem z dnia ................. (wpływ ............................... ) zwrócił się Pan z prośbą o umorzenie należności z tytułu wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z odsetkami, uzasadniając powyższe pobytem w zakładzie karnym, brakiem zatrudnienia oraz stanem zdrowia.
W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego oraz w oparciu o zgromadzone dokumenty stwierdza się, co następuje: obecnie odbywa Pan karę pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień ...................... Z uwagi na problemy zdrowotne ma Pan ograniczone możliwości podjęcia zatrudnienia w jednostce penitencjarnej jednakże może się Pan starać o skierowanie do szkolenia kursowego w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Posiada Pan orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do 2016-01-31. Z uwagi na to, że przebywa Pan w Zakładzie Karnym w...................... nie ponosi Pan żadnych kosztów związanych z utrzymaniem, bowiem Placówka tego typu jest instytucją zapewniającą nieodpłatne pełne utrzymanie.
W tym miejscu zauważyć należy, że umorzenie należności nie uzasadnia trudna sytuacja finansowa, brak stałej pracy i niewielkie dochody bowiem zła kondycja finansowa jest cechą większości dłużników, za których świadczenia wypłaca fundusz alimentacyjny. Umorzenie należności z tej przyczyny czyniłoby martwą regulację o obowiązku zwrotu organowi właściwemu wierzyciela świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Fundusz alimentacyjny powstał w celu zapewnienia środków utrzymania osobom uprawnionym do alimentów, które nie mogą wyegzekwować tych świadczeń od osoby zobowiązanej do łożenia na ich utrzymanie. Zaś przyznanie takich świadczeń nie zwalnia dłużnika z jego obowiązku. Obowiązkiem organów władzy publicznej nie jest wyręczanie członków rodziny z ich obowiązków wobec krewnych. W pierwszej kolejności to członków najbliższej rodziny obciąża ustawowy obowiązek alimentacyjny i są oni zobowiązani czynić najdalej posunięte i wymagające rozsądnej ludzkiej zaradności zabiegi, celem dostarczenia osobom uprawnionym środków utrzymania. Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnione jest od stwierdzenia przez organ przesłanki występowania szczególnych okoliczności opartej o kryterium dochodowe i rodzinne dłużnika. Nie oznacza to jednak, że organ jest zobowiązany do umorzenia należności, nawet w razie zaistnienia przesłanek dających podstawę do umorzenia. Decyzja wydana w ramach uznania administracyjnego wymaga zebrania wyczerpującego materiału dowodowego oraz dokładnego wyjaśnienia przesłanek jakimi kierował się organ wydający rozstrzygnięcie. Według Pana główną przesłanką warunkującą umorzenie jest odbywanie przez Pana kary pozbawienia wolności, brak zatrudnienia oraz stan zdrowia. Jednakże organ uważa, że brak zatrudnienia nie przemawia za umorzeniem należności, które są konsekwencją wcześniejszego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego. Jest Pan osobą zdolną do pracy – według orzeczenia o niepełnosprawności może Pan podjąć zatrudnienie w zakładach pracy chronionej w związku z powyższym może Pan poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe i powinien Pan dołożyć wszelkich starań celem podjęcia zatrudnienia i wywiązania się z ciążących obowiązków. Nawet przyjmując, że obecnie Pan nie pracuje, nie można wykluczyć, iż po opuszczeniu zakładu karnego i zwiększeniu aktywności w poszukiwaniu odpowiedniego zatrudnienia poprawi się Pana kondycja finansowa i będzie możliwość spłaty zadłużenia. Ponadto w Pana przypadku właściwą do zastosowania ulgą w spłacie zadłużenia jest odroczenie terminu spłaty do czasu opuszczenia przez Pana jednostki penitencjarnej i podjęcia zatrudnienia, o ile zwróci się Pan z takim wnioskiem.
Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma na celu wsparcie osób, które z niezależnych od nich przyczyn nie są w stanie wyegzekwować należnych im świadczeń alimentacyjnych od zobowiązanego. W preambule do ustawy prawodawca wyraźnie określił ten cel, wskazując jednocześnie na subsydiarny charakter pomocy Państwa w tym zakresie oraz podkreślając obowiązki rodziny wynikające z kodeksu rodzinnego. Stosownie do treści art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek zaspokajania potrzeb małoletnich, czy też uczących się pełnoletnich dzieci obciąża przede wszystkim rodziców. Alimenty służą utrzymaniu uprawnionego i skierowane są na zaspokajanie jego bieżących potrzeb.
Obowiązek alimentacyjny ciąży bezwzględnie na każdym z rodziców. Wynika to z faktu, iż alimenty służą realizacji ochrony dobra dziecka poprzez zapewnienie środków na jego godziwe utrzymanie, wychowanie czy też edukację. Dobro dziecka jest wartością najwyższą, podlegającą ochronie ze strony państwa. Obowiązek alimentacyjny jaki został na Pana nałożony oznacza, że powinien Pan liczyć się z koniecznością spłaty należności alimentacyjnych, niezależnie od tego czy powstają one w okresie kiedy osiąga Pan dochody czy też Pan ich nie osiąga. Rozpatrując wnioski o umorzenie należności wobec Skarbu Państwa, tut. Organ musi kierować się również interesem państwa i finansów publicznych, gdyż nie dochodzenie zwrotu należności Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego czy też nieuzasadnione umorzenie takich należności stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ( Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 z późn. zm. ).
Jak wynika z art. 30 ust 2 umorzenie należności, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest kompetencją o charakterze uznaniowym, a ich zastosowanie zostało przez ustawodawcę uzależnione od pewnych przesłanek. Przesłanki mają charakter ogólny, ustawodawca nie określił wyraźnie zasad i trybu ich rozpatrzenia. Ponadto dochód budżetowy jakim jest zwrot wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest dochodem związanym z wykonywaniem zadań zleconych przez administrację rządową i nie jest zaliczany do danin publicznych.
Biorąc pod uwagę, że na Panu ciąży obowiązek zwrotu należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a na organie wyegzekwowanie zaległej należności stwierdza się, iż nie istnieją uzasadnione podstawy do umorzenia zadłużenia powstałego z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimenta­cyjnego na rzecz osoby uprawnionej.
W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji.
I z chaosu wyłonił się głos: „Śmiejcie się i bądźcie radośni, bo zawsze może być gorzej.”
Więc śmialiśmy się i byliśmy radośni i było GORZEJ …........
mala_mi999
Stażysta
Posty: 66
Od: 07 sty 2015, 10:01
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x