Witam, mam taką małą wątpliwość jak to praktykujecie w Państwa ośrodkach, wniosek data stempla pocztowego 30 kwietnia data wpływu do ośrodka 2 maja, przyjmujecie datę kwietniową i świadczenia od kwietnia czy też od maja bo do organu właściwego wpłynął w maju
Jeżeli zacytowano powyżej kpa to ja dodam w tej materii art 57 § 5.
Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
1) wysłane na adres do doręczeń elektronicznych organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał dowód otrzymania, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych;
2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
"Za niesporne należy bowiem uznać, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony nie jest data widniejąca na piśmie traktowana jako data jego sporządzenia. Datą tą nie jest również data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego, albowiem art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. nie podlega zastosowaniu w zakresie kształtowanym treścią art. 61 § 3 k.p.a.".
"W pełni akceptując zaproponowany powyżej pogląd, Sąd stwierdza, że przepis art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. nie ma zastosowania do określenia daty "złożenia wniosku", o którym mowa w przepisach art. 8 ust. 3 i art. 106 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej. Wskazane przepisy ustawy odwołują się do innego rozumienia instytucji "terminu", niż przepis art. 57 k.p.a. W przepisach art. 8 ust. 3 i art. 106 ust. 3 omawianej ustawy wskazany jest termin określany za pomocą konkretnego zdarzenia, a nie okresu czasu, czy konkretnej daty kalendarzowej. Takim zdarzeniem jest "złożenie wniosku". Termin tego typu jest tzw. terminem początkowym. Nadejście tego terminu (wystąpienie zdarzenia w postaci złożenia wniosku) powoduje bowiem określone skutki prawne dla strony (sytuuje w czasie wysokość dochodu w kontekście tzw. kryterium dochodowego, określa początkową chwilę przyznania i wypłaty świadczenia).
Wobec takiej redakcji art. 61 § 3 k.p.a. nie ma żadnego znaczenia okoliczność, kiedy wniosek nadano w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego, jeśli to za jego pomocą jest składany w organie, ponieważ decydujące znaczenie ma data, w jakiej takie żądanie (wniosek) wpływa do organu administracji publicznej. Dopiero z datą doręczenia wniosku do organu zaczynają materializować się konkretne uprawnienia albo obowiązki dla wnioskodawcy, wynikające z przepisów prawa materialnego, gdyż od tej daty organ jest związany treścią wniosku co do przedmiotu załatwianej sprawy administracyjnej. Odmienna interpretacja prowadziłaby do sytuacji, w której organ, nie wiedząc o wszczęciu postępowania administracyjnego, do czasu doręczenia żądania (wniosku) strony, pozostawałby w zwłoce z przyczyn od niego niezależnych i narażony byłby na zarzut przewlekłości/bezczynności."
Wniosek ów składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w ust. 1 – (art. 23 ust. 2) ww. ustawy z 28 listopada 2003 r. Stosownie natomiast do przepisu art. 24 ust. 2 tej ustawy prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.
W tym miejscu należy wskazać na przepis art. 61 § 3 Kpa. Stanowi on, że datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji. Jeżeli więc strona skarżąca nadała listem poleconym wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych - co jest okolicznością bezsporną w niniejszej sprawie - to data nadania tej przesyłki nie ma znaczenia w postępowaniu o przyznanie wskazanego świadczenia. Postępowanie zostaje bowiem wszczęte z chwilą, kiedy przesyłka zostanie doręczona właściwemu organowi.
Stanowisko takie jest ugruntowane zresztą w orzecznictwie jak i doktrynie (vide między innymi: B. Adamiak/J. Borkowski "Kodeks postępowania administracyjnego – Komentarz" wyd. 8 Wydawnictwo C. H. Beck Warszawa 2006 r. str. 352 teza 10 do art. 61 Kpa). Treści przywołanego art. 24 ust. 2 ww. ustawy z 28 listopada 2003 r. określa początkowy termin, od którego ustalone zostanie prawo do rzeczonego świadczenia. Jest to termin prawa materialnego dotyczącego okresu, w jakim może nastąpić ukształtowanie prawa strony w ramach administracyjnoprawnego stosunku materialnego.
Tak dodam na koniec, że widziałem orzeczenia WSA uznające datę nadania na poczcie przy dodatkach węglowych Jednak skala absurdu w orzecznictwie przy DW mnie nie dziwi