1. wniosek złożony po terminie 24.11.2014
kobieta choruje leczy się psychiatrycznie nie złożyła wniosku wniosku w terminie, napisała uzasadnieni załączyła karty z leczenia
czy rozpatrzyć pozytywnie ?
przyznać od września?
7. Termin do złożenia wniosku o przyznanie stypendium szkolnego, określony w art. 90n ust. 6, ma charakter materialnoprawny, a nie procesowy, to zaś oznacza, że jego zachowanie jest w zasadzie konieczne do realizacji uprawnienia. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony w przepisanym terminie, uprawnienie wygasa i wnioskodawca traci prawo do żądania przyznania stypendium szkolnego, [u]nie mogąc ubiegać się, w trybie art. 58-60 k.p.a., o przywrócenie uchybionego terminu.[/u]
Odnośnie do skutków prawnoprocesowych wystąpienia z wnioskiem po upływie terminu z art. 90n ust. 6 - zob. teza 4 do art. 90e.
Zróżnicowanie terminów dla szkół i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych (15 września) oraz kolegiów (15 października), zobowiązanych do udzielania świadczeń pomocy materialnej zgodnie z art. 90b ust. 3-4, ma związek ze zróżnicowaną organizacją roku szkolnego w tych jednostkach, w zakładach kształcenia nauczycieli i kolegiach pracowników służb społecznych pokrywa się on bowiem z rokiem akademickim i trwa od dnia 1 października do dnia 30 września.
Zgodnie z art. 90n ust. 7 przyznanie stypendium szkolnego jest jednak możliwe także na podstawie wniosku złożonego po terminie, jeżeli zaistnieje "uzasadniony przypadek". Ten zwrot niedookreślony powinien być interpretowany w sposób bardziej zbliżony do "wyjątkowego przypadku", gdyż inaczej rygorystycznie ustalone terminy traciłyby wszelki sens. W ramach tego kryterium organ właściwy może rozważyć takie kwestie, które podlegałyby uwzględnieniu przy rozpatrywaniu wniosku o przywrócenie terminu na mocy art. 58 k.p.a., np. błędną lub nieścisłą informację otrzymaną od pracownika organu właściwego w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, na skutek których doszło do omieszkania przepisanego terminu. Zob. także teza 8 do art. 7 i teza 12 do art. 36a. Wnioskodawca powinien uzasadnić, z jakich wyjątkowych względów termin został przekroczony. O tym, czy przypadek jest "uzasadniony", decyduje jednak organ właściwy zgodnie z art. 90m. Jeżeli jednak nie znajduje on podstaw do uznania przypadku za "uzasadniony", nie powinien orzekać formalnie (o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia bądź o umorzeniu postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość), ale powinien wydać decyzję o odmowie przyznania świadczenia, co pozwoli następnie na kontrolę motywów takiego orzeczenia w toku instancji.
Terminy określone w ust. 6-7 komentowanego artykułu dotyczą tylko postępowania na wniosek, nie stanowią natomiast żadnej przeszkody do wszczęcia postępowania z urzędu na podstawie art. 90n ust. 3. Rozważenie zasadności wszczęcia takiego postępowania, w razie złożenia wniosku po terminie, jest obowiązkiem organu właściwego w sprawach, o których mowa w art. 90m.