A to odp. z LEXa
PYTANIE
Z jaką datą należy wprowadzać do systemu informatycznego wpłaty dokonywane przez dłużników alimentacyjnych, z datą dokonania wpłaty przez dłużnika na konto komornika, czy też z datą wpływu środków na rachunek OPS?
Na wyciągu bankowym z dnia 5 maja jest dokonana przez komornika wpłata określonej kwoty, którą dłużnik wpłacił komornikowi w dniu 27 kwietnia, czyli przez kilka dni kwota ta była "przetrzymana" u komornika. Zapisy księgowe - wpływ jest oczywisty - 5 maja, przy wprowadzeniu do systemu informatycznego obsługującego fundusz alimentacyjny wpłaty z datą 27 kwietnia (jak dokonał tego dłużnik) powoduje powstawanie rozbieżności między danymi w Dziale Świadczeń Funduszu Alimentacyjnego, a danymi w Dziale Księgowości.
ODPOWIEDŹ
W opisanej sytuacji, zaległość dłużnika alimentacyjnego uważa się za uregulowaną z dniem wpływu środków na rachunek bankowy komornika.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 462 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.
Jednocześnie, jak wynika z art. 815 § 2 ustawy z 17.11.1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 ze zm.), pokwitowanie komornika ma taki sam skutek jak pokwitowanie wierzyciela sporządzone w formie dokumentu urzędowego.
W efekcie, należy przyjąć, że jeżeli dłużnik alimentacyjny spełnia świadczenie w ramach postępowania egzekucyjnego do rąk komornika, to jest to równoznaczne ze spełnieniem świadczenia na rzecz wierzyciela (w tym przypadku ośrodka pomocy społecznej). Za powyższym, przemawia również treść art. 31 ustawy z 22.03.2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 121), zgodnie z którym komornik co do zasady ma obowiązek w terminie 4 dni przekazać wierzycielowi wyegzekwowane należności, a jeżeli dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić wierzycielowi odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie. W efekcie, od momentu spełnienia świadczenia przez dłużnika alimentacyjnego do rąk komornika (na rachunek bankowy komornika), to na komorniku spoczywa obowiązek przekazania wyegzekwowanych środków wierzycielowi, a w przypadku opóźnienia w przekazaniu tych środków, to już komornik, a nie dłużnik, będzie zobowiązany do zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie.
Reasumując, chwilą spłaty przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu zadłużenia z funduszu alimentacyjnego jest dzień wpływu tych środków na rachunek bankowy komornika, a nie dzień, w którym te wyegzekwowane środki wpłyną na rachunek bankowy ośrodka pomocy społecznej w wyniku przelewu dokonanego przez komornika.