Witam, czy będziecie wszczynać postępowanie w związku ze zmianą zasiłków rodzinnych od listopada, i przeliczać na nowo dochody. Wydaje się to zasadne bo zmiama zasiłków rodzinnych jest znana z ,, urzędu,,
JA NIE PRZLICZAM SAMA, JEZELI KTOS SAMA ZGLOSI,ŻE MA WIEKSZE RODZINNE OD LISTOPADA TO PRZELICZE. NA SZKOLENIU PAN POWIEDZIAL,ŻE NIE MOZEMY WCHODZIC W ZYCIE DO KOGOS Z BUTAMI, JESLI SAM NIE ZGLOSI TO MY NIE MOZEMY. CHOCIAZ DLA MNIE TO TEZ DZIWNE, BO PRZECIEZ O TYM WIEMY. JA PZRELICZALAM TYLKO HA I DECYZJE ZROBILAM Z DATA 30.10.15 ZEBY NIE BYLO ZEW LISTOPADZIE I POWINNAM PRZELICZYC. SASIEDNIA GMINA TEZ NIE PRZELICZA.
Ulala, czy wymagacie na nowo wszystkich dochodów rodziny? Przecież inne też mogly ulec zmianie np. Prace dorywcze.Czy tylko robicie symulacje z nowymi rodzinnymi?
dla mnie to grzebanie w dochodach ludzi i korzystanie wiedzy "z urzędu" to nadgorliwość
mogły się przecież zmienić inne składniki dochodu rodziny,więc żeby zrobić to solidnie należałoby wezwać do udokumentowania dochodów z innego miesiąca,a to już moim zdaniem jest nadgorliwość,bo ustawa wyraźnie mówi:
1. dochody z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku
2. wnioskodawca zobowiązany jest informować o zmianach mających wpływ na przyznanie stypendium
MEN na swojej stronie zamieścił komentarz na ten temat,a tu nadal tłuczone jest grzebanie i przeliczanie
Wiecie co... dla mnie to totalna głupota te przeliczanie dochodów w związku ze zmianą zasiłku rodzinnego. Przecież to nie jest uzyskanie dochodu. Co innego gdyby ktoś nie miał rodzinnego, a nagle mu przyznano. To jest ta sama zasada jak przy wynagrodzeniach. Osoba dostaje znaczną podwyżkę i co też jej przeliczacie dochód? Ja tego nie praktykuje. Miała dochód i ma nadal, a to że wyższy nie ma znaczenia.
Ze Strony MEN
Ze względu na zmianę od 1 października 2015 r. wysokości kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 90 d. ustawy o systemie oświaty, co związane jest ze zmianą ustawy o pomocy społecznej oraz od 1 listopada 2015 r. wysokości dodatku do świadczeń rodzinnych stanowiącego podstawę do wyliczenia kwoty stypendium szkolnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej wnioskuje, w przypadku przyznawania pomocy materialnej dla uczniów i słuchaczy, o stosowanie procedur analogicznych do stosowanych w 2012 r.
W trakcie rozpatrywania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na podstawie art. 90 d cyt. ustawy powinno się stosować kryterium dochodowe obowiązujące w dniu rozpatrywania wniosku, a nie w dniu jego składania. Zatem w przypadku rozpatrzenia wniosku i wydania decyzji przed 1 października 2015 r. właściwym kryterium jest 456 zł/netto na osobę w rodzinie. Po 1 października obowiązującym kryterium będzie kwota 514 zł/netto na osobę w rodzinie.
W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, w celu zachowania równego dostępu do pomocy materialnej dla uczniów i słuchaczy[1] należy do 15 września przyjmować również wnioski, które będą zawierały zwiększone kryterium dochodowe.
W przypadku pierwszego kryterium pomoc może być udzielona od września 2015 r., w przypadku zwiększonego kryterium dochodowego stypendium szkolne może być przyznane od 1 października 2015 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje, aby w celu uniknięcia wątpliwości proceduralnych w przyznawaniu stypendium wg. zwiększonego kryterium dochodowego – wnioskujący podawali we wniosku termin, od którego ubiegają się o pomoc materialną.
W przypadku wydania decyzji po 1 października należy jako podstawę udzielenia pomocy wskazać wyższy próg dochodowy, z zachowaniem zasady, iż pomoc za wrzesień mogą otrzymać wyłącznie uczniowie z kryterium dochodowym wynoszącym 456 zł/netto na osobę w rodzinie.
Należy zwrócić uwagę, że ustawa o systemie oświaty wprowadziła możliwość składania wniosków po 15 września danego roku kalendarzowego, co umożliwia również przyjmowanie wniosków od uczniów, w których rodzinach uprawnienia do udzielenia pomocy powstały w późniejszym terminie. Pozytywne rozpatrywanie wniosków złożonych po 15 września w trybie określonym przez art. 90n ustawy o systemie oświaty pozostaje w decyzji władz samorządowych i jako takie ma indywidualny charakter, jednakże w opinii MEN zmiana kryterium dochodowego jest wystarczającą przesłanką do ubiegania się o pomoc po ww. terminie.
Jednocześnie w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej brak jest podstaw do weryfikacji dochodu po 1 października 2015 r. dla wniosków złożonych do 15 września 2015 r.[2] gdyż art. 90o cyt. ustawy w sposób jednoznaczny wskazuje, że wnioskodawca ma niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego. Zatem w przypadku zmiany sytuacji materialnej w rodzinie wnioskodawca powinien o tym poinformować organ przyznający stypendium[3].
Ponadto, ustawa o systemie oświat w sposób jednoznaczny wskazuje w art. 90d ust. 9, że „Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 i 693) i nie może przekraczać miesięcznie 200 % kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych”.