prosze doradźcie co zrobić, pracownica od 22 lipca zgłosiła że jest w szpitalu do kiedy niewiadomo, 25 muszę wypłącić wynagrodzenia, jak rozliczyć teraz tą osobę? czy normalnie wypłacić wynagrodzenie jakby cały miesiąc pracowała, a w sierpniu po dostarczeniu l4 rozliczyć chorobowe? jak to wykazać w rsa, prosze doswiadczone osoby o pomoc
ja bym nie wypłacała za cały miesiąc bo już wiesz że jest w szpitalu więc na pewno nie za cały miesiąc wypłaciłabym 25 za 22 dni pracy. a do końca miesiaca dowiesz się co i ajk i 31 lipca możesz reszte wypąłcić|!!!
zanosi się na dłuższy pobyt, a zus zla wystawia szpital dopiero po wyjściu chorego, więc sie nie dowiem do 31 lipca, zastanawiam się czy leiej nie wypłacic za cały miesiąc, a potem dokonac korekty
na-pewno bym nie wypłaciła za cały miesiąc wręcz bym wypłaciła za 22 dni pracy a skoro reszte będzie w szpitalu to nie widze problemu. a poza tym jakis kontakt z pracodawcą musi mieć chory bądź ktoś z rodziny i poinformować. ale skoro piszesz że to dłuższy pobyt. to bym przyjeła 22 dni pracy reaszt w rsa za czas niezdolności do pracy!!!!
A co kiedy pracownik nie może dostarczyć zaświadczenia w terminie?
Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik nie może dostarczyć ww. zaświadczenia i powiadomi o tym pracodawcę. Dzieje się tak np. gdy pracownik przebywa w szpitalu i zadzwoni do swojego przełożonego z informacją o zaistniałej sytuacji. Wtedy, po doniesieniu zaświadczenia, nie ponosi on żadnych konsekwencji z tego tytułu. Pracodawca, w miesiącu pobytu pracownika w szpitalu, powinien złożyć za ten miesiąc raport ZUS RSA z kodem 151 (przerwa w opłacaniu składek, okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku). W związku z tym, iż pracodawca w tym czasie nie posiada zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, nie może wypłacić wynagrodzenia chorobowego.
W chwili, gdy pracownik doniesie zaświadczenie (np. w następnym miesiącu), pracodawca ma prawo wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe za wcześniejszy okres zwolnienia chorobowego Tak więc wraz z wynagrodzeniem chorobowym za obecny okres, pracodawca wypłaca pracownikowi należne wynagrodzenie za wcześniejszy czas oraz, jeśli zwolnienie trwa dłużej niż 33 dni, pracownik otrzyma zasiłek chorobowy. Pracodawca powinien wykazać te świadczenia w dwóch blokach raportu ZUS RSA - z kodem tytułu ubezpieczenia 331 (wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy) oraz kodem 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego - przysługujące od 34 dnia choroby). Ponadto w raporcie ZUS RCA pracodawca powinien rozliczyć składkę zdrowotną od wypłaconego w miesiącu późniejszym wynagrodzenia chorobowego.
Dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby lub przebywania w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są odpowiednie zaświadczenia lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera upoważnionego do wystawiania takich zaświadczeń.
ad2)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 1999-07-27 (Dz.U. Nr 65, poz. 741)
§ 4. [Zaświadczenie stwierdzające pobyt w szpitalu]
1. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, zwanym dalej "zakładem", wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego zakładu.
2. W razie dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w zakładzie zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni, w celu umożliwienia wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.
3. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w zakładzie może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione także w terminie późniejszym.
Zamrazacz jest off-line