Czy wywiad środowiskowy wykonany u wnioskującego o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest dowodem w tej sprawie ?
Zapewne jest i to dowodem często decydującym o przyznaniu bądź odmowie przyznania ŚP.
Wywiad środowiskowy wykonuje się m.in. w wielu sprawach o ustalenie prawa do przyznania pomocy finansowej, ale wykonuje się go także w określonych sytuacjach m.in. gdy zaistnieją wątpliwości co do sprawowania opieki lub właściwego sprawowania opieki.
W ustawie o pomocy społecznej i w ustawie o świadczeniach rodzinnych jak i w Rozporządzeniu MRPiPS o przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego wymienia się szczegółowo co i jak należy zrobić oraz jakich użyć do tego celu formularzy (podane są ich wzory)
Rozumiem, że w związku z powyższym skoro wniosek o świadczenie pielęgnacyjne składa się na właściwym do tego formularzu wniosku, to tak samo należy postępować z wyborem odpowiedniego / właściwego do określonego celu formularza wywiadu środowiskowego.
Zatem, czy wywiad do ustalenia prawa do ŚP spisany, skądinąd przeprowadzony bezpodstawnie, na formularzu przeznaczonym do wywiadu u OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYZNANIE ŚWIADCZEŃ POMOCY SPOŁECZNEJ strona VII OCENA SYTUACJI OSOBY LUB RODZINY I WNIOSKI PRACOWNIKA SOCJALNEGO
lub spisany na formularzu przeznaczonym do wywiadu O KTÓRYM MOWA W ART. 23 UST. 4E USTAWY Z DNIA 28 LISTOPADA 2003 R. O ŚWIADCZENIACH RODZINNYCH, ALBO AKTUALIZACJI
WYWIADU NA PODSTAWIE ART. 23 UST. 4F TEJ USTAWY tj. do SZO
a nieprzeprowadzony i niespisany na odpowiednim do tego celu formularzu wywiadu O KTÓRYM MOWA W ART. 23 UST. 4AA LUB 4B USTAWY Z DNIA 28 LISTOPADA 2003 R. O ŚWIADCZENIACH RODZINNYCH ALBO W ART. 15 UST. 1 LUB 2 USTAWY Z DNIA 11 LUTEGO 2016 R. O POMOCY PAŃSTWA W WYCHOWYWANIU DZIECI tj. do ŚP (wyłącznie w określonych okolicznościach) - można uznać za prawidłowy dowód w sprawie ?
Wykorzystanie do wywiadu formularzy niezgodnych z przepisami jest złamaniem prawa, czy może mało istotną omyłką, która nie ma żadnego znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie.
Pytam i mam nadzieję, że znajdzie się osoba, która potrafi odpowiedzieć i jest pewna swego zdania (z czego ta pewność wynika).