" Organ w kontekście zasad ogólnych określonych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, winien dążyć do wyjaśnienia wszelkich okoliczności objętych prowadzonym postępowaniem, a zatem wyjaśnić wszystko, co ma wpływ na ustalenia, których dokonał.
Cały ten proces winien zostać uzewnętrzniony w uzasadnieniu decyzji kończącej postępowanie, przy czym uzasadnienie musi czynić zadość wymogom określonym w art. 107 § 3 K.p.a. tzn. składać się z części faktycznej i prawnej.
W uzasadnieniu faktycznym organ winien wskazać w szczególności fakty, które uznał za udowodnione, dowody, na których oparł się, ewentualnie przyczyny z powodu których niektórym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej. Ta część uzasadnienia winna zawierać dokładne wskazanie podstawy faktycznej mającego nastąpić rozstrzygnięcia. Organ winien zająć stanowisko wobec całego materiału zgromadzonego w sprawie oraz uzasadnić jasno i należycie swoje oceny, a zwłaszcza, na jakiej podstawie uznał pewne fakty za prawdziwe. Wszelkie niejasności, które ujawnią się przy procedowaniu winny budzić uzasadnioną wątpliwość organu, czy ustalenia idą w dobrym kierunku i czy są prawidłowe.
Natomiast w uzasadnieniu prawnym organ administracji publicznej wyjaśnia podstawy prawne swojej decyzji ze wskazaniem i przytoczeniem przepisów prawa. Część ta winna zawierać szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego organ orzekający zastosował określony przepis prawa rozstrzygając sprawę. Prawidłowo zredagowane pod względem merytorycznym i prawnym uzasadnienie decyzji administracyjnej ma podstawowe znaczenie dla stosowania zasady przekonywania wyrażonej w art. 11 K.p.a., a realizowanej na podstawie art. 107 § 3 K.p.a.. Na mocy przytoczonej zasady organ jest zobowiązany do wyjaśnienia Stronie zasadności przesłanek, którymi kierował się przy załatwieniu sprawy. Uzasadnienie decyzji winno być elementem decydującym o przekonaniu Strony, co do trafności rozstrzygnięcia. Zasada przekonywania nie zostanie zrealizowana, gdy organ pominie milczeniem niektóre twierdzenia, nie odniesie się do faktów istotnych dla danej sprawy lub nie przedstawi w sposób wyczerpujący wykładni stosowanych przepisów prawa. "
Jeżeli ktoś z Państwa chciałby uzupełnić to bardzo proszę.
WZÓR DECYZJI - musisz to wiedzieć !!!!!
- Krzysztof
- Starszy referent
- Posty: 893
- Rejestracja: 04 sty 2014, 2:06
- Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
- Lokalizacja: EL
- Kontakt:
WZÓR DECYZJI - musisz to wiedzieć !!!!!
-----------
Krzysztof
Krzysztof

Oprócz WZÓR DECYZJI - musisz to wiedzieć !!!!! - Kosz przeczytaj również:
PILNE! BŁAGAM O POMOC EKSPERTÓW :-(
ZR a rodzina zastępcza POMOCY!!!!
uchylenie zaskarzonej decyzji !!!!!!!
podanie dłuznika prośba do de Charette
wracam po macierzyńskim .....co nowego?
Dodatek za pracę w terenie,,,,,,,,,,,,,,
Wywiad w terminalu mobilnym - POMOCY
Bardzo prosze o pomoc. PILNE !
taka oto sytuacja.........................
przelewy od komornika ......data
decyzja skierowująca a zgon????????????????????????????????
Umowa na czas okreslony PILNE....pomocy
opieka naprzemienna pomocy.....
należnyyyyyyyyyyyyyy podatekkkkkkkkkk
wzór decyzji, bardzo proszę!!!!!!!
wzór decyzji, bardzo proszę!!!!!!!